Kammerlik ja peen suhtesonaat

Ülle Hallik 22. veebruar 2008, 00:00

30 aastat tagasi valminud filmil baseeruv näitemäng ei ole kinni ajastus, nagu pole seda ka lahatavad probleemid ja vastuolud.

"Sügissonaat" on bergman-likult peen ja läbinägelik sissevaade ema ja tütre suhetesse ning valusatesse lapsepõlvekogemustesse.

Filmimehe üks kammerlikumaid ning samas lihtsamaid ja otseütlevamaid linateoseid on Skandinaavia teatrites menutükiks saanud alles hiljuti, pärast seda kui Bergman enne oma lahkumist möödunud suvel selleks loa andis.

Enne filmi loomist visandas autor: "See peab välja nägema umbes niimoodi: Helena pole eriti ilus, ta on 35aastane ja tema mees on pastor. Nad elavad kiriku lähedal kogudusemajas rahulikku elu.

Väljapaistvast pianistist Helena ema, kes sõidab ringi kogu maailmas, valmistub külaskäiguks tütre juurde.

Helena unistab kirglikult kohtumisest emaga, kuid rõõmus kokkusaamine muutub üsna pea öisteks suheteklaarimisteks.

Helena söandab esmakordselt kõnelda tõtt… Ema on šokeeritud, tajudes teise vihkamist ja põlgust…"

Lavastaja Priit Pedajas on öelnud, et see lugu on Draamateatri portfellis mõnda aega olnud. Samas on see aga ka üks neid juhtumeid, kus näitlejad olid initsiatiivikad, sest siin on, mida mängida.

Pedajase sõnul on see Bergmani tekst võib-olla üks tema kirjanduslikumalt läbitöötatumaid stsenaariume. Lavatükk ei ole kindlasti filmiga samastatav, kuna on näitleja mängul seisev asi, rääkides ema-tütre suhetest ning loominguliste inimeste pühendumusega seotud hinnast.

Eesti Draamateatri "Sügissonaadis" mängivad Ülle Kaljuste (Charlotte), Maria Avdjuško (Eva), Ain Lutsepp (pastor Viktor) ja Britta Vahur (Helena).

Film "Sügissonaat" valmis 1978. aastal, peaosades mängisid Ingrid Bergman ja Liv Ullmann.

Pianistist ema Charlotte'i prototüübiks on suure tõenäosusega Ingmar Bergmani neljas abikaasa, Eesti päritolu kontsertpianist Käbi Laretei.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing