Kui paljudel inimestel on neli neeru?

22. veebruar 2008, 12:26

Palju rohkematel, kui arvatakse. Enamik inimestest
ei tea oma lisaneerudest midagi ning avastavad need alles mingi tõsisema
meditsiinilise probleemi uurimiseks tehtaval ultraheliuuringul või
operatsioonil.

18-aastane inglanna Laura Moon kuulis oma topeltneerudest ultraheliuuringul, kui läks arsti juurde korduvaid kõhuvalusid uurima. Tema juhtum oli eriti ebaharilik, sest kõik tüdruku neli neeru olid täielikud, 11 sentimeetri pikkused, kirjutas The Guardian.

"On äärmiselt haruldane, et lisaneerud on täielikult välja arenenud,” ütles Leedsis asuva St James'i ülikooli haigla kirurg Niaz Ahmad. „Olen näinud tuhandeid neerusid, kuid midagi sellist näen ma küll esmakordselt.”

Lisaneerude tekke põhjustab rike loote arengu esimesel trimestril, kui arenevad neerud jagunevad kaheks. Tavaliselt jagunevad „topeltneerud” vaid osaliselt või kasvatavad vaid teise kusejuha (juha, mis kogub uriini põide). Moon laseb kontrollida, kas kõik ta neerud on töökorras. Kui see on nii, saaks ta rahulikult ühe või kaks neeru annetada.

Topeltneerud esinevad tervelt ühel protsendil inimestest. Kõige tüüpilisemaks sellega kaasnevaks komplikatsiooniks on nakkused, mida põhjustab uriini tagasivool kusejuhasse. Mõned patsiendid on aga õnnelikud, kui neile teatatakse lisaneerude esinemisest. Kaks lätlasest venda, kellel avastati mõlemal neli neeru, arvasid, et see seletabki, miks neil on nii lihtne oma sõpru laua alla juua.

Neerud ei ole ainukesed organid, mida on sageli rohkem, kui hädapärast vaja. Umbes igal tuhandendal naisel on näiteks kaks emakat. 2006. aastal sünnitas kahe emakaga inglanna Hannah Kersey ühest emakast kolmikud. Samal aastal teatas Reuters India ärimehest, kes lasi New Delhi haiglas eemaldada ühe oma kahest peenisest. Selline väärareng esineb ühel mehel 5,5 miljonist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. February 2008, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing