Hille Tressum • 24. veebruar 2008
Jaga lugu:

Konkurents kihutab üha enam palku tõstma

Kalatööstuse Viru Rand tegevjuhi Toomas Auli sõnul on kalatööstuse palgakasv seotud suurenenud tootmismahuga.

"Kuna tootmismaht on oluliselt suurenenud, oleme leidnud ka võimaluse maksta oma töötajatele kõrgemat palka. Tänavu jaanuaris tõstis ettevõte palku 20% võrra," sõnas Aul. Varasem palgatõus on siiski tagasihoidlikum olnud, jäädes 7% ja 10% vahele.

Siiski peab ettevõte jätkuvalt võitlema töökäte pärast, kuna suuri tööpakkujaid on läheduses teisigi. "Just hiljuti kaotasime ühe kontoritöötaja Viru vanglale, mis peibutab hea palgaga," sõnas Aul.

Vastupidiselt teistele ettevõtjatele ei tee Aul keskmise brutopalga suurusest saladust. Viru Rannas on see 6700 krooni ringis. Viru Rand müüb 75% oma toodangust Eesti tarbijale ning ekspordib 25% Euroopasse.

Jaemüügiketi Maxima avalike suhete juhi Erkki Erilaidi sõnul on tavamüüjate palgad viimase nelja aastaga kahekordistunud.

"Müüjate vähesus on pannud meid palku tõstma. Praegu on ettevõtte keskmine brutopalk 7000 ja 8000 krooni vahel," sõnas Erilaid.

Kui varasematel aastatel on kasum kasvanud tööjõukuludest kiiremini, siis tänavu maksavad ettevõtted töötajatele kõrgemat palka kasumi arvel, tõdes rahandusministeerium.

Kalapüük on selle aasta neljandas kvartalis palgaedetabeli lõpuosast kõrgemale tõusnud, lausa üle Eesti keskmise palga, uuena on viimase viie seas aga koha sisse võtnud kaubandussektor.

Kalanduse 44 protsendi suurusele palgatõusule avaldas mõju tugev nõudlus, kuid osaliselt on see seotud ühekordsete hüvitiste väljamaksmisega seoses tegevuse lõpetamisega, põhjendas rahandusministeerium. Kalanduse hõive moodustab koguhõivest vaid 0,32 protsenti, mistõttu sektori arengu mõju kogu palgakasvule on tagasihoidlik.

Väiksemate palgamaksjate seas on viimasel neljal aastal alati olnud hotellid ja restoranid, põllumajandus ning ühiskonna-, sotsiaal- ja isikuteenus.

Tagant viiendal-kuuendal kohal on aastaid töötleva tööstuse makstavad palgad.

Uue tulijana on tagant viiendale kohale langenud kaubanduse palgatase. Kauplused ennustasid palgataseme tõusu, teised sektorid on aga palku kiiremini tõstnud. Tipus on pangandus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas