ÄP fototoimetus • 24. veebruar 2008
Jaga lugu:

Riik piirab kulutusi valest otsast

Eelmisel nädalal andis peaminister Andrus Ansip Eesti Panga ja avalikkuse survele järele ning lubas riigi kulutuste piiramiseks külmutada ametnike palgafondi. See on tore.

Paraku külmutatakse palgafond alles tulevast-ületulevast aastast. See enam nii tore ei ole.

Statistikaameti andmeil on keskmine palk avalikus sektoris praegu ligi 17 000 krooni, jäädes alla üksnes pangandusele. Kui palgatõus kord peatub, on tase veelgi kõrgem.

Mäletatavasti lubas Keskerakonna juht Edgar Savisaar valimistel avaliku sektori palku tõsta. Edgar võib nüüd sõpra tänada: algselt utoopiline piir liigub mürinaga lähemale.

Äripäeva toimetusel on rõõm näha, kuidas lööb õitsele Eesti poliitikas haruldane lill: siiras, ennastsalgav altruism. Tänu sellele lükkub ju edasi Ansipi enda lubadus jõuda viie rikkama riigi hulka, ja ka euro.

Säästlikkus on kahtlemata positiivne. Häda on selles, et valitsus paneb majanduse pea peal seisma ning külmutab esimese hooga investeeringud, mitte jooksvad kulutused. Äripäev on korduvalt kirjutanud: külmutada tuleb jooksvate kulude kasv, mitte investeeringud. Ainult Ansipil ei seisa see kuidagi meeles.

Tunnistame siinkohal ka oma süüd: igale inimesele peab selgitama asju tema kogemuste ja hariduse põhjal. Muusikule muusika, füüsikule füüsika, keemikule keemia. Seepärast soovitame härra peaministril teha arusaadavuse huvides lihtne katse.

Kui valada ühte katseklaasi kokku naatriumkloriidi ja hõbenitraadi lahused, moodustub reaktsiooni tulemusel lahustumatu hõbekloriid ning katseklaasi põhja tekib sade. Kui võrrelda majandust katseklaasiga, on investeeringud nagu sade: nende kallale pole mõtet minna, enne kui jooksvad kulutused on pealt ära valatud. Lihtne, kas pole?

Loomulikult on sama lihtne jätta teed korda tegemata. Lagunevad autod ja langev liiklusohutus ju riigieelarves otse ei kajastu, sestap ei pea neile ka mõtlema. Järgmiste valimiste ajaks võib aga juba midagi muud välja mõelda.

On tore, et valitsus on lõpetanud pimesikumängu ning ka ise tunnistanud, et selle aasta riigieelarve on tehtud liiga optimistlik ja et üks abinõu euro kiiremaks meelitamiseks on avaliku sektori kulude kasvu piiramine.

Kahjuks jääb aga valitsusel veel praegu puudu julgusest. Seetõttu on mindud kergema vastupanu teed. Selle asemel et üritada saduldada avalikus sektoris perutavat palgakasvu ning vähendada ametikohtade arvu, on valitsus esimese sammuna valinud investeeringute külmutamise. See on viga, mille parandamist toimetus Ansipi valitsuselt ootab juba sellel aastal.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas