Leev Kuum: tarbija hääletab kroonidega

Mariliis Pinn 25. veebruar 2008, 09:44

Konjunktuuriinstituudi juhtiv teadur Leev
Kuum rääkis, et tarbija hääletab kroonidega, ja hindu saab tõsta ikkagi vaid sel
määral, kuivõrd tarbija seda aktsepteerib.

Kuum rääkis ETV hommikusaates "Terevisioon", et mitte ostes mingit toodet, saame mõjutada selle hinda, vahendas ETV 24. "Ja ka makromajandus seda teooriat, põhimõtteliselt kinnitab seda seisukohta, et raha hulk, mis on ühe või teise toote ostmiseks mõeldud, kujundab ka seda hinnataset," selgitas Kuum.

Kuna hinnad on turumajanduses vabad, võib Kuumi sõnul olla üheaegselt turul väga erinevate hindadega tooteid.

"Teooria ütleb niimoodi: kui turu osapooled on hästi informeeritud hindade tasemest ja toodete kvaliteedist, siis neil on muidugi suuremad võimalused oma huve kaitsta," rääkis Kuum. "Muidugi, meie oleme siin ka Konjunktuuriinstituudi raames püüdnud muidugi seda infot natuke levitada, et teatud kaubanduskettides on hinnad natuke madalamad, turul on hinnad madalamad või kõrgemad - et niisugused võimalused on. Ma arvan, et ma oleks teatud mõttes täiesti nõus eilse presidendi mõttega, et ikkagi ei ole nii päris, et inimene ise ei saa enda heaks midagi teha. Isegi ostja saab ikkagi sündmuste käiku mõjutada, ise teha teatud valikuid, ja tarbija valik mõjutab ka müüjate käitumist."

Kuum rääkis, et inflatsiooni mõõtmine on mitmetähenduslik ja tavainimesele võib-olla ka vahel raskesti mõistetav. Kui hinnatase tõuseb mingil perioodil kiiremini, on põhjust arvata, et see tase püsib kauem. Mitmed praegused muutused olid seotud riikliku sekkumisega: aktsiiside, käibemaksuga jne. Hind ei alane, kuid tema tõusuprotsess katkeb.

"Praegused arvestused näitavad tõesti, et need muutused on olulisemad või suuremad just (aasta) esimestel kuudel," ütles teadur. "Nii et meie prognoosime juba teises kvartalis - vähemalt kolmandas kvartalis - hinnatõusu aeglustumist."

Kuumi sõnul oli konjunktuuriinstituudi aasta prognoosiks oli 6,5% keskmiseks hinnatõusuks ja esimeses kvartalis, võib arvata, et see tuleb umbes 10%.

Kuumi sõnul prognoosib konjunktuuriinstituut keskmiselt 15-protsendilist palgatõusu ja umbes kuueprotsendilist hinnatõusu, mis tähendab enamiku inimeste reaaltulu kasvu, samas aga umbes kolmandikul inimestel palgad ei tõuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2008, 09:43
Otsi:

Ava täpsem otsing