Kas neegrid ja hiinlased on kõik ühte nägu?

27. veebruar 2008, 11:29

Kui täiskasvanutel palutakse meelde jätta
fotodel olevate inimeste nägusid, on nad täpsemad siis, kui tegemist on oma
rassi kuuluvate inimestega.

See on ka arusaadav – suure tõenäosusega veedavad inimesed rohkem aega koos oma rassi kuuluvate inimestega, seega on nad võib-olla häälestatud oma rassi kuuluvate inimeste erinevuste märkamisele.

See tähelepanek võib osutuda eriti oluliseks kuriteo tunnistajatel: kui kuriteoohver peab tuvastama teise rassi kuuluva kurjategija, on suurem tõenäosus, et ta võib eksida, kirjutas Cognitive Daily.

Kas sama kehtib ka laste kohta? Väikestel lastel on vähem kogemusi, seega võib olla neil ei esinegi vahet erinevast rassist inimeste eristamisel. Kanada teadlased B. Corenblum ja Christian Meissner otsustasid seda väidet põhjalikumalt uurida.

Nad näitasid 169 valgele Kanada lapsele ja täiskasvanule hunnikut fotosid. Igast indiviidist oli tehtud kaks fotot, esimeselt pildilt pidid katsealused näo meelde jätma ning selle siis teiselt pildilt ära tundma. Esimesel pildil kandsid kõik pildistatud halle särke, et pildil olevaid inimesi ei jäetaks meelde riietusdetailide järgi. Pooled pildid olid valgetest, pooled mustanahalistest, keda küsitletud linnakeses peaaegu üldse ei ela.

Vanusegruppide vahel ei leitud mingisugust olulist erinevust: lapsed teisest neljanda klassini, viiendast, kuuendast, seitsmendast ja kaheksandast klassist ning täiskasvanud olid kõik edukamad oma rassi nägude eristamisel.

Teises katses näitasid uurijad uut pildikomplekti 7–10 aasta vanustele lastele. Seekord oli lisatud veel üks rass – kanada põlisrahvas (inuiidid). Kuna inuiidid moodustavad küsitletud piirkonnas 40 protsenti elanikkonnast, pidi lastel nendega kahtlemata kokkupuuteid olema. Siiski olid lapsed inuiitide nägude eristamisel ebatäpsemad kui valgete eristamisel. Mustanahaliste eristamisel olid nad isegi veel viletsamad.

Autorid arvavad, et nägude eristamine sõltub siiski kontaktide hulgast vastava rassi esindajatega, hoolimata tunnistaja või pildil oleva inimese vanusest. Kui meile võib tunduda, et kõik hiinlased või mustanahalised on sarnased, on neil ilmselt sama raske vahet teha valgete inimeste nägudel. Täpsust nägude eristamisel on siiski võimalik saavutada – vaja on lihtsalt rohkelt kogemusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2008, 11:29
Otsi:

Ava täpsem otsing