Tulumaksu alanemine tallinlasi hinnarallis ei avita

Mariliis Pinn 27. veebruar 2008, 09:38

Tallinlaste toimetulekut on enim mõjutanud
toidukaupade, teiseks kommunaalkulude ja kolmandaks bensiinihinna tõus, samas
kui tulumaksu alandamise mõju oma toimetulekule tunnetab oluliselt vaid 5%
linlastest – selgus ajalehes Pealinn täna avaldatud Faktum Ariko
uuringust.

“Reformierakonna poolt juhitava valitsuse trumpkaart – tulumaksu koorma vähendamine, on enamikule rahvast jäänud märkamata,” nendib Pealinna lehes uuringut kommenteerinud politoloog Anu Toots. Tulumaksumäära alandamise mõju peab oluliseks 5%, maksuvaba miinimumi tõstmist aga ainult 3%.

Seega ei tunnetanud enamik vastajaist, et maksumuudatused on nende olukorda hinnarallis kergendanud.

Kõige rohkem on tallinlaste toimetulekut mõjutanud loomulikult toidu, eriti piimatoodete hinnnatõus - üle 90 % tallinlase väidab nii. Kuigi jõukamatele inimestele valmistab toidu kallinemine vähem peavalu, ütles koguni 56% enam kui 9000 krooni pereliikme kohta kätte saavatest peredest, et see on nende toimetulekut oluliselt mõjutanud.

Kuni 3000-kroonise netosissetulekuga peredes oli seda meelt koguni 88% küsitletuist.

“Kuigi alkoholi- ja aktsiisipoliitika ümber keerutab meedia palju kära, pole see rahva jaoks kuigi tähtis teema,” märkis Anu Toots Pealinna lehes. “Suitsu ja alkoholi kallinemine ei puuduta kolmandikku tallinlastest, vaid 7% tunnistas, et on seetõttu pidanud oma tarbimisharjumusi ringi vaatama.”

Alkoholist märksa olulisemaks peetakse transpordikulude kasvu. Erinevalt toidust ja alkoholist mõjutab see aga rikkaid ja vaeseid peresid isemoodi. Kõige jõukamad on enim mures bensiinihinna tõusu pärast. 53% neist tõdeb, et see on märgatavalt kahjustanud nende hakkamasaamist, 27% tunnetab mõningast mõju.

Küsitlus teostati selle aasta jaanuari viimasel nädalal ning küsitleti 505 tallinlast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2008, 09:27
Otsi:

Ava täpsem otsing