Pangaautomaadi rike tõi eluaegse vangistuse

28. veebruar 2008, 18:59

Sel nädalal on väike lootus
apellatsioonikohtus kergemat karistust saada Hiina mehel, kellele rikkis
pangaautomaat ladus lahkelt välja soovitust tuhat korda rohkem, kes võimalust ka
hoolega kasutas ja kohtult ränga karistuse sai.

See tundus taeva kingitusena maal, kus väga vähesed asjad on tasuta, kirjeldas imelist pangaautomaati täna Los Angeles Times. Guangzhous turvamehena töötav Xu Ting läks ühel 2006.a. kevadisel reede õhtul automaadist raha võtma. Ta toksis sisse 140 dollarit, sai sularaha ja märkas siis, et tema arvelt on maha läinud ainult 14 senti. Järgmise kaheksa tunni jooksul võttis ta ATMist veel 170 korda raha, pannes tasku 24000 dollarit, siis lõppes masinas sularaha. Järgmise mõne kuu jooksul varastati tal osa raha rongis ära, osaga üritas mees asutada oma äri - internetikohvikut, mis aga põhja kõrbes. Ülejäänu kulus hasartselt tuhandete loteriipiletite peale, mis aga võitu ei toonud. Kui raha oli otsa saamas, otsis mees endale uut töökohta. Siis tabaski politsei ta rutiinse dokumentide kontrolli käigus, sest pangast raha võttes oli ta ju kasutanud kaarti omaenda isikuandmetega.

Möödunud aasta lõpul mõistis kohus ta eluks ajaks vangi panga röövimise paragrahviga. Siinjuures pank ei kandnud sentigi kahju, sest kaotsi läinud raha maksis kinni pangamasinate tootja. Mehe advokaadi sõnul polegi siin üldse tegu kriminaal-, vaid tsiviilasjaga.

Xu juhtum pälvis Hiinas palju tähelepanu sellega, kuidas “inimest tänavalt” karistatakse rängalt samal ajal kui paljukordselt suuremaist kuritegudest pääsevad pangandusinimesed ja korrumpeerunud ametnikud puhtalt. LA Times`i arvates see mõjutaski võime lubama kohtuotsust üle vaadata, eelmisel nädalal sellega ka alustati.

Xu 50 aastane isa pidas kohtuotsust täiesti arulagedaks: “90% inimestest oleks seda raha võtnud.”

Detsembri lõpus toimunud internetiküsitluses vastas 19 tuhandest inimesest vaid 7%, et nad taolisel puhul ei võtaks endale mittekuuluvat raha ja teataks rikkest kohe panka.

Hiinas kõneldakse Xu kohtuotsuse taustal nüüd “automaadifoobiast” - kui masin annab oma vea tõttu sulle kogemata rohkem raha, oled tõsises hädas. Kui Suurbritannias Bristolis juhtus 2006.a. oktoobris sarnane lugu, tekkis sellest suur pidu üle terve tänava. Seal andis ATM kontol leiduvat raha küll vaid kahekordselt välja.

ATMide levik Hiinas on kiire, praeguseks on neid 120000. Võrdluseks: USAs 408000, maailmas kokku 1,7 miljonit. Samaaegselt tungivad nüüdseks lubatud Hiina pangandusturule Lääne pangad. Neil on, mida teeninduse koha pealt pakkuda: ühe uuringu kohaselt oli kliendi ooteaeg neljas suuremas Hiina riiklikus pangas keskmiselt 41 minutit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. February 2008, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing