Haydni portree Viini taustal

Kersti Inno 29. veebruar 2008, 00:00

Aleksander Rudin toob koos Tallinna Kammerorkestriga meie publiku ette kava tänapäeva kontsertprogrammidest kadunud, ajaloo tagakambrisse sattunud Kozeluhi ja Wagenseili teostest kõrvuti Viini suurmeistri Joseph Haydni kõige tuntuma teosega, "Lahkumissümfooniaga" (1772).

Leopold Jan Anton?n Koželuch on üks paremaid Haydni stiilis kirjutanud üliproduktiivseid Viini klassika ajastu heliloojaid. Tema rikkalikust loomingust tuleb ettekandele "Sümfoonia g-moll" (1787).

Georg Christoph Wagenseil on baroki ja Viini klassika üleminekuaja helilooja. Tema isa ja vanaisa olid Viini õukonna liikmed ja noormehe muusikakasvatus oli vaid tavapärane osa kõrgaadli poisslaste õpetusest. Kui ta aga teismelisena komponeerima hakkas ja pillimängus haruldast meisterlikkust üles näitas, saadeti ta edasi õppima, mis kindlustas noorukile edaspidi koha õukonna heliloojana, mida ta pidas surmani.

Wagenseili tšellokontserdi (1752) ettekandel on meister Aleksander Rudin Tallinna Kammerorkestri ees tšellosolistina.

Aleksander Rudini eriline talent avaldus juba tema karjääri alguses.

Ta on võitnud preemiaid mitmel nimekal tšellokonkursil - esimene auhind rahvusvahelisel Bachi nimelisel konkursil Leipzigis (1976), teine auhind Gaspar Cassado konkursil Firenzes (1979), teine ja kolmas preemia VI ja VII Tšaikovski-nimelisel rahvusvahelisel konkursil Moskvas (1978 ja 1982).

1989. aastal lõpetas Aleksander Rudin Moskva Konservatooriumis Dmitri Kitajenko dirigeerimisklassi.

Praegu on ta kammerorkestri Musica Viva kunstiline juht ja dirigent.

Ta mängib palju soolokavu, juhatab mitmeid kammerorkestreid ning töötab õppejõuna Moskva Konservatooriumis ja Soomes Sibeliuse Akadeemias.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing