Jazzkaar tuleb kirev

Mari Hiiemäe 29. veebruar 2008, 00:00

Tegelikult leiab sellelt muusikafestivalilt endale lemmikkontserte ka inimene, kes ei pea end otseselt džässisõbraks. Igal aastal on kavas olnud vokaalmuusikat, instrumentaali ning erinevaid pilli- ja stiilikooslusi džässrokist klubimuusikani välja.

Vägagi nimekaid ning muljetavaldava muusikalise minevikuga esinejaid on Jazzkaarel tänavu hulgi, neist põnevamateks on korraldaja Anne Ermi hinnangul Al Di Meola, Roy Ayers, Dave Douglas, Avishai Cohen, Angelique Kidjo ning Gino Vannelli.

"Igaüks võib ise valida, kelle ta esikohale seab, sest need on kõik väga erinevatest valdkodadest tegijad," ütles Erm muusikuid tutvustades. Loodetavasti jääb publikul piisavalt aega, et esinejate taust ning omapära aegsasti välja uurida.

Selle aasta Jazzkaarele tuleb muusikuid kuueteistkümnest riigist. Hispaaniat esindab flamenkoansambel Son de la Frontera, kelle esinemised kujunevad alati säravaks tantsijate ja kitarristide virr-varriks. Flamenkole lisab ansambel sugemeid Kuuba muusikast ning džässist.

Maailmamuusika nimedest esineb ka Brasiilia džässikuninganna Leny Andrade. Kuuekümnendates aastates diival on väga tämbririkas madal aldihääl, millist ei kuule lauljate hulgas iga päev.

Lausa bussitäie instrumentidega sõidab kohale ansambel TH8, kes näitab, mis imet saab teha löökpillide liitmisel kõikvõimaliku kila-kolaga, mida tavapäraselt pillifunktsioonis pole nägema harjutud.

Põnevat jagub ka klubimuusika sõpradele. Üllatusi ja avastamisrõõmu võiks pakkuda Norra trio DinoSau, kes teeb lustlikku noortepärast muusikat, millel sees omamoodi krutskid ja keerud.

Legendidest on kohal vibrafoniguru, laulja ja räppija Roy Ayers, kes on paljudele klubimuusikutele eeskujuks olnud ning kelle lugusid jätkuvalt palju remiksitakse.

Esimest korda festivali ajaloos on Jazzkaarega liidetud üritustesari Jazz'n'Motion, mis toob Jazzkaare lõppkontserdina lavale Argentina juurtega rootslase José Gonz?leze. See muusik pakub publikule kuulamiseks folkloorsete sugemetega palasid, mis on töödeldud tänapäevasesse rütmiskeemi.

"See kontsert toimub klubis Hollywood ning tuleb tõenäoliselt tore, hubane ning intiimses meeleolus olemine," ütles Jazz'n'Motioni korraldaja Helen Sildna.

Mitmel Eesti muusikul on põhjust tänavusel Jazzkaarel ringi käia tavapärasest pidulikuma näoga. Kontserte annavad juubilarid The Dynamite Vikings, kes kümme aastat tagasi just Jazzkaarelt tuule tiibadesse sai, ning Estonian Dream Big Band, kel samuti täitumas kümnes tegutsemisaasta. Weekend Quitar Trio tähistab festivalil aga juba oma viieteistkümnendat sünnipäeva.

Mitmed Eesti muusikud saavad Jazzkaare raames võimaluse tutvustada oma värskelt valminud heliplaati. Uute kavadega tulevad The Dynamite Vikings ning Tanel Ruben Quintet. Viimases teevad kaasa Kristjan Randalu ja Kadri Voorand. Esikplaadiga on maha saanud Kelly Uustan.

Valmib ka Villu Veski ja Tiit Kalluste projekti "Põhjala saarte hääled" kolmas väljaanne.

Eesti muusikutest esinevad Jazzkaarel Villu Veski, Raivo Tafenau, Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Kristjan Randalu, Sofia Rubina jpt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing