Signe Sillasoo • 28. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tubakas tapab igal aastal neli miljonit inimest

Paljud, kes üritanud nikotiinipahest priiks saada, pole seda esimeste võõrutuse käigus tekkivate kõrvalmõjude esinemise järel suutnud ja on kiirelt jälle sigareti järele haaranud. Esineb ka erandeid.

Janno Aksin otsustas suitsetamise jätta päevapealt. Ainuke viis pikaajalisest pahest lahti saada oli asi tahtejõu abil karmilt ära lõpetada. Mingeid loobumist soodustavaid tablette, nätse ja plaastreid mees ei kasutanud. "Nikotiini asendamine teise nikotiiniga ei ole päris kindlasti mitte millestki loobumine," selgitas ta.

Mingeid hirme kõrvalnähtude tekkimise ees Aksinil suitsust loobudes polnud, ent neist ta ei pääsenud ka. "Pärast mahajätmist suurenes kehakaal 15 kilogrammi," mainis Aksin. "Ma leian, et mõned lisakilod kahjustavad mu tervist oluliselt vähem, kui üks kuni poolteist pakki suitsu päevas, millele lisandub sant enesetunne ja jõuetus isegi trepist üles minna."

Kehakaalu tõus on tabanud ka suitsetamisest loobuda püüdnud linnavolikogu liiget Jüri Pinot, kes neljaks kuuks lõpparve teinuna 17 kilo juurde võttis. See oli ainuke tervisemure, mille pahest loobumine kaasa tõi.

Hetkel tõmbab ta enda sõnul suitsu jälle nagu korsten ja erinevatesse loobumist soodustavatesse abivahenditesse, mille kasutamine nädala jooksul tema arvates sama palju kui plokk kallimat sorti suitsu maksab, ei usu.

"Aastal 1990 polnud mingeid plaastreid olemaski. Pildusin lihtsalt kõik suitsud aknast välja ja ei suitsetanud enam," tunnistas ta ja lisas kindlalt, et mahajätmiseks on vaja üksnes tahtejõudu ja ei mingeid ravimeid.

Lõuna-Eesti Haigla suitsetamisest loobumise nõustamise kabineti õe Veevi Hõraki kinnitusel abistavad pikaajalisi suitsetajaid loobumisel spetsiaalsed ravimid, mis mahajätmist soodustavad.

Kõrvalnähtude esinemist tema arvates kindlasti loobudes karta ei tuleks, sest ka nende vastu saab abi ja spetsiaalseid ravimeid, nii et ühte stressi teise vastu vahetama ei pea.

Tõde on ka Rapla Maakonnahaigla doktori Mari Põllu selgitusel see, et suitsetamine otseselt kõige kardetumat - kaalu tõusu - kaasa ei too. "Enamasti on asi lihtsalt selles, et inimesel puudub mahajättes suuline tegevus, mida ta söömisega kompenseerida üritab."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt