Võitluskunstide pidu

Christel Karits 29. veebruar 2008, 00:00

Võistlustulle asuvad neljal areenil viie riigi pea pooltuhat sportlast, kes kahe päeva jooksul selgitavad paremad nii kudos, sambos, sport- chanbara's kui taekwondos.

Kudo pärineb Jaapanist ja seda iseloomustab täiskontaktne võitlus. Stiil ühendab endas karate, poksi ja maadluse võtteid. Lubatud on löögid jalgade, käte, küünarnukkide, põlvede ja peaga. Lüüa ei tohi ainult selga ja kuklasse. Samuti on keelatud ülevalt alla pähelöögid lamajale.

Sambo kui moodne võitluskunst, võitlussport ja enesekaitse süsteem pärineb Venemaalt. Seda spordiala võib ka iseloomustada kui enesekaitset ilma relvadeta.

Küll on see ala üle võtnud palju võtteid teistest võitluskunstide süsteemidest. Mõjutusi leiab nii Jaapanist pärit judost kui ka teistest traditsioonilistest rahvuslikest maadluskunstidest.

Sport-chanbara või lühidalt spochan on Jaapanist pärit võitluslik vehklemiskunst, kus kahevõitluse muudab eriti põnevaks kõikvõimalike külmrelva prototüüpide kasutamine. Kasutatav varustus koosneb pneumaatilistest võitlus- ja treeningriistadest, mis pumbatakse surveõhuga kõvaks nagu jalgpall. Kahevõitluse võitmiseks piisab ainult ühest kiirest, tugevast ja täpsest löögist ükskõik mis kehaossa. See nõuab sportlaselt muidugi maksimaalset tähelepanu ja osavust.

Taekwondo pärineb Põhja-Koreast ja seda nimetatakse ka Korea rahvuslikuks võitluskunstiks. Seda spordiala iseloomustab psühholoogiliselt eriline hääletus ja ettevalmistus, mis ühendub enesekaitse eesmärgil käte ja jalgade tööga.

Just eriline rõhk vaimsusel, mida täiendab ülimalt efektne hüppe- ja löögitehnika, muudab selle vaatajale eriti põnevaks. "Tegemist on kindlasti ainulaadse võitluskunstide spordifestivaliga, millest loodame, et kujuneb huvitav ning Eesti spordi- ja kultuurielu elavdav tugev traditsioon," ütles Eesti Võitlusspordi Ühenduse president Evelyn Sepp. "Idamaade võitluskunstid nagu ka filosoofia on järjest enam nn vanas maailmas populaarsust kogumas ja nii on see ka Eestis."

Võistluspäevad algavad kell 10 hommikul ja kujunevad kindlasti elamusterohkeks kõigi võitluskunstide gurmaanide jaoks.

Laupäeva õhtul algusega kell 18 toimub võistluste pidulik avamine finaalide ja showprogrammiga, mille käigus on kavas lähemalt tutvustada nii kõnealuseid spordialasid kui ka nende aja- ja edulugusid.

Eesti taekwondo sportlased peavad ühtlasi ka Eesti-Vene maavõistluse, sest võistlustulle astuvad Moskva ja Tallinna võistkonnad on mõlemad sisuliselt oma maa rahvuskoondised.

Nii et oodata on põnevaid heitlusi. Huvilised on teretulnud kaasa elama Eesti sportlastele.

Võistlused korraldab hiljuti moodustatud Eesti Võitlusspordi Ühendus, kes koondab erinevate võitluskunstide esindajatest moodustatud alaliite.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing