Miks on vaja 29. veebruari?

29. veebruar 2008, 13:50

Kui Maa teeks ühe tiiru ümber Päikese
täpselt 365 päevaga, poleks liigaasta järele vajadust. Tegelikult võtab ühe
tiiru tegemine umbes 6 tunni võrra kauem aega. Kuus korda neli on 24, mistõttu
tulebki kalendri korrigeerimiseks igale neljandale aastale üks päev juurde
lisada.

Paraku ei ole probleemid sellega veel läbi, sest aasta pikkus pole täpselt 365,25 päeva. Seetõttu ei ole sajaga jaguvad aastad liigaastad. Kui nad aga jaguvad ka neljasajaga, siis jällegi on. Näiteks aasta 2000 oli liigaasta, kuid 1900 ei olnud. Seega näeb valem Gregoriuse kalendri aasta pikkuse arvutamiseks välja järgnev: 365 + 1/4 – 1/100 + 1/400 = 365,2425 ehk 365 päeva, 5 tundi, 49 minutit ja 12 sekundit.

Ka see arv pole mõistagi veel päris täpne, kuid inimkonna praktilisteks vajadusteks kõlbab ta hetkel väga hästi. Kindlasti tuleks see aga üle vaadata, kui inimesel õnnestub Maa peal ringi kõndida ka miljoni aasta pärast.

Asi on selles, et Maa pöörlemiskiirus aeglustub pidevalt. Süüdlaseks on Kuu, mis Maa pöörlemiskiirust ära kasutades oma tiirlemiskiirust kasvatab ja seetõttu igal aastal umbes 4 sentimeetri võrra Maast kaugeneb. Sellest on parem aru saada järgmise näite najal: oletame, et sõidad jalgrattaga ümber pisut kiiremini liikuva karusselli sellega samas suunas. Seejärel võtad lasso ja heidad selle ühele karusselli hobustest ümber kaela. Juhtub see, et karussell tõmbab sind kaasa kiiremale sõidule, mille käigus su kaugus karussellist suureneb. Karusselli kiirus selle tõttu aga kahaneb, sest osa energiast läks ratturi ringivedamisele. Kui selles mudelis asendada karussell Maaga, lasso gravitatsiooniga ja rattur Kuuga, siis peaks olema mõistetav, miks Maa päev aja jooksul pikeneb ning Kuu üha kaugemale ära kaob.

Mõistagi ei õnnestu sellise trikiga kiirust lõputult suurendada. Kui jalgrattur on saavutanud karusselliga sama nurkkiiruse (läbib sama arvu kaarekraade ajaühikus), siis edasine kiirenemine lõpeb. Sama juhtub ka Maa-Kuu süsteemiga, kuid need taevakehad on sedavõrd massiivsed, et selleni jõudmiseks kulub veel miljardeid aastaid. Kui Maa ja Kuu siis veel eksisteerivad, rääkimata inimestest, on üks kuu sama pikk kui päev – Kuu teeks tiiru ümber Maa sama pika aja jooksul, kui Maal kulub ühe pöörde tegemiseks ümber oma telje. See võtaks aega 47 praegust päeva. Gregoriuse kalender vajaks siis küll olulist modifitseerimist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. February 2008, 13:49
Otsi:

Ava täpsem otsing