Fortum ostab Venemaal elektritootja

02. märts 2008, 13:46

Soome suurim energiakontsern Fortum on
hauganud omale arvestatava tüki Venemaa elektriturust, ostes enamusosaluse
Lääne-Siberi elektritootjas TGC-10.

Reedel kinnitas Fortum Helsingi börsile, et on võitnud enampakkumise ja nõustunud maksma 800 miljonit eurot osaluse eest Tšeljabinskis asuvas elektritootjas TGK-10.

„Eesmärk on kasvatada osalus 100%le ning sellisel juhul on tehingu koguväärtus 2,7 miljardit eurot,” teatas Fortumi tegevjuht Mikael Lilius. Tegemist on Soome ühe kõigi aegade suurima investeeringuga välismaale.

Tehing toimub mitmes järgus. Esmalt ostab Fortum Venemaa elektrimonopolilt RAO UES 29% 800 miljoni euro eest. Seejärel plaanib TGK-10 emiteerida aktsiaid, mis Fortum plaanib 1,3 miljardi euro eest üles osta, kasvatades märtsiks oma osalust veel 34-47% võrra. Siis tehakse ülejäänud aktsiatele ülevõtupakkumine. Kui kõik väikeaktsionärid on nõus müüma, võib kogu tehingu maksumus Fortumile küündida 2,7 miljardile eurole, vahendas Bloomberg.

„See on meile suurepärane võimalus saada maailma suuruselt neljandal elektriturul oluliseks tegijaks,” ütles Lilius börsile läkitatud teates.

Analüütikute arvates oli tehing liiga kallis. Erinevate rehkenduste järgi tuli kilowattunni hinnaks 767-800 dollarit. Kauppalehti andmeil müüdi teisi Vene elektritootjaid mullu hinnaga 519 dollarit kilowatttunni eest.

Fortumist saab tehinguga kolmas välismaine energiafirma, mis osaleb Venemaal käivitunud riikliku elektrimonopoli RAO UES reformis. Monopol on tükeldatud väiksemateks firmadeks, millest osa müüdi juba läinud aastal enampakkumisel ja teine osa müüakse sel aastal. Reform peab lõppema suveks. Välisfirmadest on enampakkumisel osalenud Saksa E.ON ja Itaalia Enel, olulisemad tootjad nagu Moskva ja Peterburi elektriga varustajad on jäänud Gazpromi kontrolli alla. Venemaa loodab müügist saada suurema osa 120 miljardist dollarist, mida on vaja iganenud toomisüksuste kaasajastamiseks ja tootmise suurendamiseks.

3000 MW võimsusega TG-10 on väikseim kahekümnest firmast, mis Venemaa enampakkumisele pani. Sinna kuulub kaheksa gaasil töötavat jaama, mis lisaks elektrile toodavad ka soojusenergiat. Aastaks 2012 tahab TGK-10 elektritootmise peaaegu kahekordistada 5025 megawatile. Ehitatakse ainult gaasil töötavad lisavõimsused ning toorme tarnimiseks on lepingud juba sõlmitud.

Varasemast kuulub Fortumile Venemaal 25% elektritootjast TGC-1, mis on peamine elektri ja soojatootja Peterburile. Selgi firmal on suured investeerimisplaanid, mille rahastamiseks kaalutakse uute aktsiate emiteerimist. Kui Fortum tahab säilitada 25%se osaluse, tuleb emissioonis Soome meedia andmeil osaleda vähemalt 300 miljoni euroga.

Investeeringud Venemaale hakkavad ära tasuma ehk paari aasta pärast, kui tootmist on suudetud efektiivsemaks muuta ja elektri hind tõuseb. Aastast 2011 on Venemaa lubanud elektriturul hinnad vabaks lasta. Kas see tegelikult nii saab olema, jääb näha.

Suurinvesteering Venemaale ei mõjuta Fortumi teisi investeeringuid Põhjalas, kinnitas Lilius reedel. „Meie finantspositsioon on jätkuvalt tugev. Otsustatud investeeringud Põhjalas tehakse ära ning ruumi on ka uuteks investeeringuteks,” ütles Lilius.

Siiski vähendab suurtehing Venemaal lähemal kahel aastal Fortumi kasumit, teatas firma.

Liliuse sõnul Fortum rohkem Venemaa elektritootjate oksjonitel osaleda ei plaani. „Nüüd aitab,” ütles Lilius.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2008, 13:45
Otsi:

Ava täpsem otsing