Enn Tosso • 2. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Enne ostu uuri arendaja tausta krediidiinfost

Arendajate kõige levinum müügitrikk on näidata kodulehel, et paljud objektid on broneeritud või suisa müüdud. Sellega püütakse näidata, et arendusprojekt on populaarne, sest keegi ei taha ju olla esimene ostja ning riskida, et jääbki ainsaks elanikuks keset ehitustandrit.

Ragnar Sooäär on juba ligi aasta Harjumaale Tallinna lähedale sobivat eramut otsinud. Tema sõnul on valiku tegemine seda raskem, mida rohkem pakkumisi turule tuleb. Oma kogemustest oskab ta öelda, et arendajad märgivad täiesti külmavereliselt hulga objekte broneerituks, ehkki tegelikult on need saadaval. Seetõttu on müümata majade hulk kindlasti suurem, kui esialgu paistab. "Kuidas ma saan usaldada sellist arendajat, kes juba oma kodulehel valetab?" küsis Sooäär.

Uus Maa Kinnisvarabüroo maade ja majade osakonna juhataja Andrus Soonseina arvates päris nii üldistada ei saa, et mainekad arendajad ei tee vigu ja väikesed ning tundmatuid ei tohiks usaldada. Ka viimased teevad head ja usaldusväärset tööd, kõik sõltub konkreetsest objektist. Aga tähelepanelik ja teadlik tuleks olla alati ning mõlemal juhul.

"Kinnisvaraostu puhul on ikka kõige olulisemaks faktoriks see, et see oleks õige ja sobilik kodu ostjale ning sobiks eelkõige tema vajaduste ja võimalustega," arvas ta.

1Partner Kinnisvarakonsultant Kaili Tamm soovitas uurida, kas arendajal on eelnevaid kogemusi või on tegemist algajaga. Kui on kogemusi, siis milliseid projekte on eelnevalt arendatud ning kuidas nendega toime tuldud.

Teiseks tasuks tema selgitusel suhelda kohaliku omavalitsusega, et saada teada, kas detailplaneering on ikka kinnitatud ja milliseid kohustusi on arendaja endale sellega võtnud. Kohustuste täitmatajätmise vältimiseks lastakse sageli seada valla kasuks hüpoteeke või nõutakse muid garantiisid. See lisab ka koduostjatele rohkem kindlustunnet.

"Arendaja tausta võiks kontrollida ka krediidiinfo abil. Kui ikka on palju võlgnevusi, siis midagi head sellest arendajast loota ei ole," osutas ta.

Eramuprojektide arenduste puhul tuleks kontrollida nii kõike eelpool mainitut, kui ka loomulikult ehitusdokumentatsiooni ja vastavust projektile. Tasuks ka uurida, kas on teostatud ehitusjärelevalvet.

Arendaja usaldusväärsusest on isegi olulisem ehitaja usaldusväärsus, sest just tema teostab hiljem garantiiremonti.

Arendaja usaldusväärsus tuleb mängu just sellisel ajal, kui tegemist on veel poolelioleva objektiga. Kindlasti tuleb uurida, kes on tegelikult isikuliselt arendus- ja ehitusfirma taga.

Elu on näidanud, et ka pealtnäha maineka ettevõtte niite tõmbavad musta minevikuga isikud, kellel ei ole tegelikult ostja huvidest sooja ega külma.

Kindlasti tasub sooritada ost arendajalt, kes on nn visiooniinimene - neile on mõnest lisamiljonist olulisem laitmatu maine ning korrektne asjaajamine ja ostja võib alati kindel olla, et tekkinud probleemid lahendatakse kiirelt.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt