Sirje Rank • 2. märts 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Fortum ostab ligi kolmandiku Venemaa elektritootjast

Reedel kinnitas Fortum Helsingi börsile, et on võitnud enampakkumise ja nõustunud maksma 800 miljonit eurot osaluse eest Tšeljabinskis asuvas elektritootjas TGK-10.

"Eesmärk on kasvatada osalus 100 protsendile ning sellisel juhul on tehingu koguväärtus 2,7 miljardit eurot," teatas Fortumi tegevjuht Mikael Lilius. Tegemist on Soome ühe kõigi aegade suurima investeeringuga välismaale.

"See on meile suurepärane võimalus saada maailma suuruselt neljandal elektriturul oluliseks tegijaks," ütles Lilius börsile läkitatud teates.

Analüütikute arvates oli tehing liiga kallis. Rehkenduste järgi tuli kilovatt-tunni hinnaks 767-800 dollarit. Kauppalehti andmeil müüdi teisi Vene elektritootjaid mullu hinnaga 519 dollarit kilovatt-tund.

Fortumist saab tehinguga kolmas välismaine firma, mis osaleb Venemaal käivitunud riikliku elektrimonopoli RAO UES reformis. Enampakkumisel on osalenud Saksa E.ON ja Itaalia Enel, olulisemad tootjad nagu Moskva ja Peterburi elektriga varustajad on jäänud Gazpromi kontrolli alla.

Investeeringud Venemaale hakkavad ära tasuma ehk paari aasta pärast, kui tootmist on efektiivsemaks muudetud ja elektri hind tõuseb. Investeering ei mõjuta Fortumi teisi investeeringuid Põhjalas, kinnitas Lilius. Siiski vähendab suurtehing Venemaal lähemal kahel aastal Fortumi kasumit. Liliuse sõnul Fortum rohkem Venemaa elektritootjate oksjonitel osaleda ei plaani. "Nüüd aitab," ütles Lilius.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt