2. märts 2008
Jaga lugu:

Miljonid põnevuse eest

Võiks arvata, et inimesed, kes üht populaarsemat internetitelefoni arendava ettevõtte müügist ligikaudu 1,6 miljardit krooni teenivad, on ammu juba Kanaaridele uttu tõmmanud ning naudivad rantjee-elu.

Aga ei. Skype'i eestlastest loojad Ahti Heinla, Jaan Tallinn, Priit Kasesalu ja Toivo Annus on siinsamas Tallinnas väikeses Mustamäe büroohoones, kus puhkusest ei saa tõenäoliselt juttugi olla.

Seda lihtsalt seepärast, et kõik peale Annuse on endiselt eBay oksjonifirmale maha müüdud netifonis tööl, otsides poole silmaga arengujärgus tehnoloogiafirmasid, kuhu oma higi ja vaevaga tehtud raha paigutada.

Meeste firma Ambient Sound Investments (ASI) praeguseks kogunenud portfell pole küll teab mis suur, kui mõelda, et firma juhi Tauno Tatsi sõnul on investeerimise ülemine piir 100 miljonit eurot ehk üle poolteise miljardi krooni.

"Me tüüpiliselt vaatame investeeringuid vahemikus 200 000 kuni 2 miljonit eurot, aga kuna me pole oma tegemistesse kaasanud kolmandate osapoolte finantse, vaid tegu on omanike rahaga, oleme investeerides väga paindlikud," paljastab Tats ühe asjaolu, mis neid eristab teistest investeerijatest, kas või Allan Martinsoni investeerimisfirmast.

Teiseks eeliseks peab firmajuht, kes oma raha firmadesse ei investeeri, nelja insenerist omanikku. "Kuna meil on majas sees inseneriteadmine, suudame tehnoloogiat hinnata ja seega on meil teiste sarnaste investeerijate ees eelis," kirjeldab Tats.

Küsin, miks ASIt üldse vaja on või mis ta eesmärk on. Põnevuse otsimine? Uue Eesti Skype'i leidmine? Skype'iga teenitud raha oluline kasvatamine?

Tats vastab: "Ju need kõik."

Kas meestel see ka õnnestub, näitab aeg. Täpsemalt nii umbes 5-7 aastat, mille järel Tatsi hinnangul võiks esimestest tulemustest rääkida.

Me oleme enamikku Ambient Sound Investmentsi portfellis olevaid firmasid samuti kaalunud, kuid liiga kõrge riskitaseme või hinna pärast neist loobunud.

ASI võtab oluliselt enam riske. Kas see ka tagasi toodab, näitab aeg ja seda ei tea ka ASI poisid ise.

Igal juhul ma austan ASI omanikke nende riskiprofiili pärast ja arvan, et kui neid poleks, tuleks nad välja mõelda.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas