2. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Osaühingu mõjutajad pannakse vastutama

Seadusemuudatus laiendas vastutuse osaühingu käekäigu eest otsuste tegelikele mõjutajatele, kuigi nende väljaselgitamine ja rolli tõendamine kujuneb praktikas keeruliseks.

Eelmise aasta lõpus jõustus äriseadustiku muudatus, mille järgi vastutavad osaühingu ees lisaks juhatuse ja nõukogu liikmetele ning prokuristile ka sellised isikud, kes oma mõjuvõimu ära kasutades mõjutavad juhatust, nõukogu, prokuristi tegutsema osaühingu suhtes kahjulikult.

Sellise mõjutamise tulemusena osaühingule tekitatud kahju eest vastutab nn mõjutaja solidaarselt organiliikmega ja prokuristiga.

Seadusemuudatuse näol on tegemist väikese vigadeparandusega, kuivõrd analoogne regulatsioon jõustus aktsiaseltside suhtes juba 2006. a algusest, kuid senini ei kohaldunud osaühingutele.

Muudatuse tingis eelkõige asjaolu, et kuivõrd äriseadustiku üldregulatsioon lähtub põhimõttest, et vastutavad vaid isikud, kes kuuluvad juht- või järelevalveorganitesse (juhatus ja nõukogu) ja prokurist ning teatud tingimustel ka osanikud, aktsionärid, kuid praktikas sellest alati ei piisa.

Pahatahtlikud isikud kasutasid sellist olukorda ära ning kaasasid juhtorganitesse variisikuid (nn tankiste), kes lõppastmes jäävad ka isiklikult vastutama.

Tegelikud kasusaajad ja mõjutajad aga formaalselt äriühingutes ei figureeri ning neile vastutus ei langenud.

Nüüd näeb seadus ette, et isikud, kes, kasutades ära oma mõju osaühingule (sh juhtorganitele või prokuristile), mõjutavad juhtorganeid või prokuristi tegutsema osaühingu kahjuks, tekitavad osaühingule kahju ning isikud, kes sellest kasu said, vastutavad sellise kahju tekitamise eest oma kohustusi rikkunud juhtorgani liikmete või prokuristiga solidaarselt.

Vastutusest on võimalik vabaneda vaid juhul, kui juhtorgani liige või prokurist suudab tõendada, et ta on käitunud korraliku ettevõtja hoolsusega.

Autor: Jürgen Valter

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt