Osaühingu mõjutajad pannakse vastutama

Jürgen Valter 03. märts 2008, 00:00

Seadusemuudatus laiendas vastutuse osaühingu käekäigu eest otsuste tegelikele mõjutajatele, kuigi nende väljaselgitamine ja rolli tõendamine kujuneb praktikas keeruliseks.

Eelmise aasta lõpus jõustus äriseadustiku muudatus, mille järgi vastutavad osaühingu ees lisaks juhatuse ja nõukogu liikmetele ning prokuristile ka sellised isikud, kes oma mõjuvõimu ära kasutades mõjutavad juhatust, nõukogu, prokuristi tegutsema osaühingu suhtes kahjulikult.

Sellise mõjutamise tulemusena osaühingule tekitatud kahju eest vastutab nn mõjutaja solidaarselt organiliikmega ja prokuristiga.

Seadusemuudatuse näol on tegemist väikese vigadeparandusega, kuivõrd analoogne regulatsioon jõustus aktsiaseltside suhtes juba 2006. a algusest, kuid senini ei kohaldunud osaühingutele.

Muudatuse tingis eelkõige asjaolu, et kuivõrd äriseadustiku üldregulatsioon lähtub põhimõttest, et vastutavad vaid isikud, kes kuuluvad juht- või järelevalveorganitesse (juhatus ja nõukogu) ja prokurist ning teatud tingimustel ka osanikud, aktsionärid, kuid praktikas sellest alati ei piisa.

Pahatahtlikud isikud kasutasid sellist olukorda ära ning kaasasid juhtorganitesse variisikuid (nn tankiste), kes lõppastmes jäävad ka isiklikult vastutama.

Tegelikud kasusaajad ja mõjutajad aga formaalselt äriühingutes ei figureeri ning neile vastutus ei langenud.

Nüüd näeb seadus ette, et isikud, kes, kasutades ära oma mõju osaühingule (sh juhtorganitele või prokuristile), mõjutavad juhtorganeid või prokuristi tegutsema osaühingu kahjuks, tekitavad osaühingule kahju ning isikud, kes sellest kasu said, vastutavad sellise kahju tekitamise eest oma kohustusi rikkunud juhtorgani liikmete või prokuristiga solidaarselt.

Vastutusest on võimalik vabaneda vaid juhul, kui juhtorgani liige või prokurist suudab tõendada, et ta on käitunud korraliku ettevõtja hoolsusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing