Põllupealsete arendusprojektide hinnad langevad veelgi madalamale

Tõnis Meister 03. märts 2008, 00:00

Paljude põllupealsete elamumaa- ja eramuprojektide omanikud on siiani hoidnud kiivalt kunagisi ülikõrgeid müügihindu, kuid praeguseks on ka nende taluvusepiir ületatud ning hinnas ollakse valmis alla tulema kümneid protsente.

Keskmiselt on kogu Eesti kinnisvaraturg langenud võrreldes tippajaga kümmekond protsenti ning Tallinna turg suurusjärgus 15 protsenti. Maade hinnad on aga on langenud sõltuvalt piirkonnast isegi 50 protsendi võrra. Oli vaid aja küsimus, millal samas suurusjärgus hindadega tulevad alla ka uute eramute ja elamumaade projektide omanikud.

Toome ka näite - Tallinnast kümne kilomeetri kaugusel Raasiku vallas küsiti varem 3000ruutmeetrise elamumaa eest üle miljoni krooni, praeguseks on arendaja valmis varast, vähemalt üksikutest kruntidest loobuma hinnaga 600 000-700 000 krooni. Murtud on nii omanike kui ka ostjate müüt, et krunt Tallinna külje all maksab tingimata vähemalt miljon krooni.

Kui aga vaadelda valmisehitatud elamispindu, siis varem valitses veider arusaam, et korralik ridaelamuboks ei maksa naljalt alla kolme miljoni krooni, valmis individuaalmaja aga mitte vähem, kui neli miljonit krooni. Ehkki paljud kinnisvaraarendajad hoiavad müügihindu jätkuvalt kõrgel, ei tasu ostjatel muretseda - juba esimese telefonikõne peale teatatakse tihtipeale, et hinnas on võimalik läbi rääkida.

Läbirääkimiste edukus sõltub aga paljuski sellest, kui suur finantssurve müüjal on ning millisena on ta oma äriplaani üles ehitanud - pikaajaliste nägemustega arendajate puhul pole põhjust lootagi, et hinnas palju alla saab tingida.

Kui aga arendajale on projekti finantseerinud panga poolt antud sõnum, et laenutähtaegu ei pikendata ning teised pangad on keeldunud projekti laenusid refinantseerimast, siis on lootust korralikuks hinnalangetamiseks. Samas on turul ka ülitugevaid projekte, kus arendaja võib turulanguse kompensatsiooniks küll kauba peale pakkuda köögimööblit või ülipaindlikku finantseerimisskeemi, kuid hinna langetamine tuleb kõne alla vaid erandjuhtudel.

Nimelt on väärarusaam, et kõik hinnad peavad tingimata langema. Kui tegemist on männimetsa alla rajatud suure valmis kobarkülaga nagu näiteks Uuesalu elurajoon, pole suurel hinnalangetamisel lihtsalt põhjust, toode müüb ennast ise.

Anname natuke ka hinnaorientiire - keskmine põllupealne elamumaa Tallinna linnast 10 kilomeetri kaugusel ei tohiks maksta üle paarisaja krooni ruutmeetri kohta.

Sarnases kauguses standardse ridaelamuboksi hind jääb 2-2,5 miljoni krooni vahele. Lihtsa, 150ruutmeetrise eramu eest põllul aga ei tasu maksta üle 3 miljoni krooni.

Muidugi on antud hinnad väga umbkaudsed, sest kui tegemist on mõne alevikuga, on hinnad kohe kõrgemad.

Kui läheduses on veekogu, kruntidel on võpsiku asemel suurepärane kõrghaljastus vm, läheb hinnatase samuti muidugi kohe üles, sama kehtib ka juba korralikult väljaehitatud infrastruktuuri ja muude lisaväärtuste korral.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing