2. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Saku vähendab aktsionäri preemiat

"Saku on alati olnud Eesti börsiettevõtetest üks stabiilsemaid dividendimaksjaid. Tänavune dividendimakse ei ole erakorraline võrreldes eelnevate aastatega," sõnas Saku Õlletehase finantsdirektor Inga Kuusik.

"Me maksame häid dividende, sest ettevõtte rahavoog on vägagi tugev. Samuti on Saku oma iga-aastased investeeringud teinud pikaajaliste laenudeta," vastas Kuusik küsimusele, mis vahenditest dividende finantseeritakse.

LHV analüütik Sten Pisang viitas, et Saku on äri sesoonsuse tõttu varem võtnud laenu, et dividende maksta, põhiline osa tuludest teenitakse II ja III kvartali jooksul.

"Arvestades, et ei ole veel paika pandud aktsionäride koosoleku aega, kus dividendimakse kinnitada tuleb, siis on laenu võtmise suhtes veel vara järeldusi teha," uskus Pisang. "Kui tehaksegi otsus laenu võtta, siis selles ma mingit probleemi ei näe."

"Kokkuvõttes võib öelda, et Sakul läheb vaatamata teatud negatiivsetele väliskeskkonna teguritele pigem hästi," oli Pisang optimistlik. "Ilmselgelt on Tallinna alkoholi müügipiirangud avaldanud Sakule negatiivset mõju, kuid vaatamata sellele suudeti meie IV kvartali käibeootuseid 12,8 protsendi võrra lüüa." Pisang tõi positiivsena välja asjaolu, et tööjõukulude kasv on pidurdunud ning toorainekulud suhtes käibesse on püsinud stabiilsed.

Lisaks rõhutas ta, et kindlasti tasub ärikasumi absoluutnumbri kõrval tähelepanu pöörata ka selle sisule: ärikasumi viis alla taara ümberarvestus. "Pärast tulemusi vaatame järgnevate perioodide prognoosid üle ja avaldame ka vastava analüüsi," kõneles Pisang.

"Turudünaamika on majanduskeskkonna jahenemisega seotult järgmised kaks aastat pigem kange ja ökonoomse segmendi keskne," rääkis juhatuse esimees Ireneusz Smaga ja lisas, et nad tuginevad analüüsides Eesti Panga ja kommertspankade analüüsile, samuti joogitööstuse praktikale Eestis ja teistes riikides BBH grupi sees.

"Joogiturul tähendab see väärtuse vähenemist nõrgema kategooria segmentide tõusu kaudu, kuid kõik oleneb turuosalistest ja nende tegevusest," nentis Smaga. Tema sõnul avaldavad õlletootjatele veel mõju alkoholipoliitilised otsused riigilt ja omavalitsustelt: müügi- ja reklaamipiirangud ja aktsiisitõus.

"Oluline on öelda, et Saku on tulusid mitmekesistanud ja praeguseks Eesti kiireima müügikasvuga mitmete teiste jookide turgudel," lisas Smaga. "Suurima hüppe on eelmisel aastal teinud lauavesi. Siseneti jäätee- ja energiajoogiturule. Tõus on siidri-, long drink'i ja kokteilijookide turul."

Smaga vastas pikemalt küsimusele, kas aktsionäril on põhjust muretseda, et ettevõte viiakse omanike vahetudes börsilt ära. "Saku on Eesti vanim õlletehas, mis peab oma kodumaist traditsiooni oluliseks: oleme üks Eesti Vabariik 90 projekti osalisi," selgitas Smaga. "Sakus on Baltimaade tootearenduskeskus, mis valmistab uusi jooke Eestile, Lätile ja Leedule. Saku tootearenduskeskuse käe alt on kolmele turule loodud kokteilijoogid Sini sarjas, energiajook Traffic, jäätee, maitsestatud VivaFresh ja õllejoogid DLight. Mullu sai Saku esimese joogitoojana Eestis õigused toota Strongbow siidrit, mis on müüduim siider maailmas. Faktid näitavad, et Saku ettevõtte ja ekspertide roll on iga aastaga olulisem."

Pisang usub, et väikeaktsionäridel pole põhjust muretseda, et Saku börsilt kaob.

Toomas Liiv, Fiiberplast OÜ omanik ja liige

Vahet pole. Ma pole jõudnud veel asjasse süveneda, kuid Saku tulemused olid kindlasti normaalsed. Praegu pole mul plaanis müüa. Kolmandat sammast mul pole ja las aktsiad olla. Usun, et inimesed joovad õlut edasi, kuigi ma ise õllesõber pole.

Heldur Meerits, Eesti Investorite Liidu juhatuse liige

Eelmisel aastal muutis Saku oma- ja võõrkapitali struktuuri, mis oli mõistlik samm. Selle taustal ei peaks aktsionär muretsema.

Ingrid Haavel, X-Disain OÜ omanik ja juhatuse liige

Jään dividendide jagamisega rahule. Arvasin, et nii jääb.

Ülo Pärnits, Mainori suuromanik

Kui arvestada, et see teeb 5% aktsia väärtusest, jään rahule. Keskmiselt makstakse dividende 3-4% aktsia väärtusest. Saku aktsia hind on umbes 200 krooni.

Kuressaare abilinnapea Kalle Koov

Lepin 10kroonise dividendimaksega. Aga loomulikult oleks minu kui investori huvi saada suuremat dividendi.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt