Geniaalsed leiutised 10: Nõudepesumasin

03. märts 2008, 14:57

Tihtipeale oleme me nende asjadega sedavõrd
harjunud ega tule selle pealegi, et kunagi pidi keegi need meie jaoks välja
mõtlema.

Kui soovid alustada lugemist sarja algusest, kliki siia: Geniaalsed leiutised 1: Haaknõel

1886. aastal poliitiku abikaasa Josephine Cochrani peetud lõunasöök oli õudus kuubis.
Naine armastas tihti külalisi kutsuda, kuid lõunasöökidega kaasneva nõudemäe pesemine oli teenijate hool.

Selgi korral olid taldrikud kokku kogutud ning pessu viidud, kui ühel hetkel hakkas pereproua kõrvu teenijaruumide suunast kummalisi helisid. Selgus, et mõnedest tema parimatest portselantaldrikutest olid alles vaid killud.

Cochran oli keeletu, kuid söaka naisena alustas ta sellest, et kihutas kõik kobakäpad oma majast minema. Seejärel mõõtis ta üle kõik oma nõud, ehitas neile traadist restid ning mõtles välja, kuidas kuuma vett restidel riputatud nõudele pumbata, et nõud puhtaks saaks. Nõud keerlesid masina sees nagu karussellil ning altpoolt purskav vesi uhas need puhtaks.

Cochran müüs oma ideed nii hotellidele kui suurtele restoranidele. Seda esitati 1893. aastal Chicago maailmanäitusel ja see sai kõrgeima autasu.

Paraku jäi 1913. aastal surnud naisel nägemata oma idee jõudmine massidesse. See sai Ameerikas teoks alles 1950ndatel aastatel, kui soe vesi muutus kodudes tavalisemaks.

Samas sarjas on varem ilmunud lood, kuidas leiutati: jäätisemasin; kollane tuli; Colti revolver; täitesulepea; kaugjuhtimispult; siledapõhjaline paberkott; külmutatud toit; arvutihiir ja jäämasin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2008, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing