Maailma kiireim ujumisülikond. VIDEO

03. märts 2008, 12:27

Nottinghami ülikooli uurimisrühm disainis
arvutimudeli abil revolutsioonilise uue ujumisülikonna, mis juba kannab maailma
kiireima ujumisülikonna tiitlit.

Ettevõte Speedo kasutas uue ülikonna loomiseks NASA ekspertide ja maailma juhtivate teaduskeskuste abi. Juba nädala jooksul pärast ülikonna väljalaskmist purustasid seda kandvad sportlased kolm maailmarekordit, kirjutas Science Daily.

Nottinghami uurimisrühm on spetsialiseerunud vedelike dünaamika simulatsioonidele (CFD – Computational Fluid Dynamics). Speedo teadusnõustaja Herve Morvan selgitas: „CFD-analüüsi kasutatakse piirkondade leidmiseks, kus materjali ja keha takistus on kõige suurem. Materjali takistus on ujumisriide valmistamiseks kasutatava materjali sisemine omadus, keha takistus tekib läbi vedeliku liikuva kehakuju järgi. Eesmärgiks on muuta ujuja liikumine nii ühtlaseks ja takistamatuks kui võimalik.”

Morvan lisas: "CFD-analüüsi abil saime kasutada ujumisülikonda survestavaid omadusi, et muuta ujuja hüdrodünaamiliselt võimalikult efektiivseks. Simulatsioonide abil saime ka ujujatele demonstreerida, kuidas mütsi või sõrme asend võib ujuja esitust mõjutada.”

Speedo teaduslabor AQUALAB uuris uue ülikonna loomiseks rohkem kui 400 sportlast. CFD-analüüsi abil selgitati välja suurima hõõrdumisega piirkonnad. Saadud info põhjal paigutasid disainerid ülikonnale õigetesse kohtadesse laboris spetsiaalselt väljatöötatud vähehõõrduvaid materjale.

Uue ülikonna takistus on viis protsenti väiksem Speedo 2007. aasta ülikonna FS Pro takistusest, millega sportlased püstitasid 21 uut maailmarekordit.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2008, 12:27
Otsi:

Ava täpsem otsing