Arco Vara hoiab suure osa IPO-raha varuks

ÄP 04. märts 2008, 00:00

Arco Vara uus juht Aare Tammemäe vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kuidas on plaanis kasutada IPOst kaasatud pangakontol istuvat 800 miljonit krooni?

Peamise osa IPO-rahast plaanime suunata uutele turgudele Balkanil ja Ukrainas. Suuremad 2008. aasta arendusprojektid on Simferopoli kaubanduskeskus Ukrainas, Sofia kortermajad Bulgaarias ning Ahtri, Laeva ja Tivoli projekti alustamine Eestis. Olulise osa IPO-rahast jätame 2008. aastal siiski investeerimata, et hoida kontserni likviidsust ja investeerimisvõimet.

Mis paneks Arco aktsionärid uskuma Ahtri 3 ja Laeva 2 projekti edusse peatselt üleküllastunud turul?

Üleküllastunud turgu peaksid iseloomustama suurenev vakantsus ja tühjenevad kaubanduskeskused. Tegelikult on olukord teine. Mõlema projekti puhul on tegemist A+ kategooria ärihoone ja uuendusliku kontseptsiooniga kaubanduskeskusega, mis on suurem kui Viru keskus ning nihutab Tallinna kesklinna sadama-ala suunas. Oleme arvestanud ka teiste Euroopa pealinnade kogemustega, kus sadamapiirkonnad on pakkunud investoritele väga häid väljavaateid.

Kas neljanda kvartali kahjum tuli Teile üllatusena? Kas selle aasta esimene kvartal võib samuti kahjumiga lõppeda?

Kahjum ei olnud üllatus. Tegelikult oli neljanda kvartali tulemus isegi parem kui 2006. aasta sama periood, kui jätta arvestamata kinnisvarainvesteeringute üleshindlused. 2006. aasta neljanda kvartali üleshindlused olid 354 miljonit krooni, 2007. aasta neljandas kvartalis olid juurde- ja allahindlused vaid 12 miljonit krooni.

Oleme vähendanud üldhalduskulusid ning mitme taolise meetme efekti on näha alles 2008. aastal. Ennustame tehingumahtude stabiliseerumist, kuid neljanda kvartaliga võrreldes kasvutendentsi ei julge ennustada.

Kas on tõsi, et Ukraina on Arco Vara viimane võimalus, sest muudes riikides läheb kinnisvaraturg allamäge?

Vastupidi. Ukraina kaubanduskeskuse projektis osalemine on meie jaoks strateegiliselt oluline samm. Ootame suuremaid kasvuvõimalusi Balkanil ja Ukrainas võrreldes Balti riikidega. Seetõttu oleme võtnud eesmärgiks suurendada nende riikide osakaalu Arco Vara kinnisvarainvesteeringute portfellis kolme aasta jooksul üle 50 protsendi varade mahust. Baltimaades oleme jätkuvalt aktiivsed ning jätkame projektide väljaarendamist. Praegune turuolukord ning ehitushindade langus soosib meie suuremahuliste kesklinnaprojektide arendamist.

Kas ise elate korteris või majas ning kas on ka mõni eluasemelaen kaelas?

Elan majas ja oman eluasemelaenu.

Mitme aasta jooksul püsib Teie arvates kinnisvaraturg languses?

Kinnisvaraturu arengud sõltuvad kogu majanduse käekäigust. Sellest, kas inimesed kulutavad, investeerivad või hoiavad raha lihtsalt pangahoiusel. Teiseks sõltub kinnisvaraturu seis maailma kapitaliturgudest - kui edukalt suudavad Eestis tegutsevad pangad ja suuremad arendajad, nagu meie, ennast finantseerida. Praegu valitseb rahvusvahelistel kapitaliturgudel üsna segane aeg. Loodan näha Eesti majanduse esimese ja teise kvartali tulemustes midagi positiivset ning rahunemist maailma rahaturgudel. Näen, et 2008. aasta on pigem stabiliseerumise ja selgusele jõudmise aasta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:23

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing