Mariliis Pinn • 3. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ehitusmaterjalide tootjaid jätab langus veel rahulikuks

Statistikaameti eile avaldatud andmetel on tootmismaht kõige rohkem kahanenud ehitusmaterjalide tootmises, aastataguse ajaga võrreldes peaaegu viiendiku võrra - 19%.

Eesti Ehitusmaterjalitootjate Liidu tegevdirektori Enno Rebase sõnul tema vaid esimese kuu tulemuste tõttu probleemi ei näe, langus tootmises tuleneb suuresti teadmatusest tuleviku suhtes.

"Ehitus on sesoonne äri ja sõltub palju ilmast," kommenteeris ta ehituskauba tootmise kahanemist võrreldes eelmise aasta esimese kuuga.

"Esimestele tulemustele ei pööraks ma väga palju tähelepanu. Samas on see signaaliks, et aasta ei pruugi kerge tulla. Pigem on tegu negatiivse fooniga, mis tuleneb teadmatusest, kas ehitatakse või mitte," lisa ta.

Rebase sõnul sõltub ehitusmaterjalide tootjate käekäik sellest, kas Euroopa Liidu struktuurifondide toetused jõuavad siia ja kas hakatakse ehitama suuri keskkonna- ja infrastruktuuriprojekte ning teid. "Kahanes ka elamuehituse maht ja selle peaksid kompenseerima just mainitud ehitused," märkis Rebane.

Tema sõnul ei ole liiduni veel ehitusmaterjalitootjate kaebed rasketest aegadest jõudnud. Kommenteerides betoonist ehitusdetailide tootja E-Betoonelemendi otsust saata seoses tootmismahu vähenemisega töötajad puhkusele, ütles Rebane: "Ilmselt on tehtud liiga palju investeeringuid. Sama tootmismahu, mis oli projekteeritud elamuehitusse, võiks ju realiseerida just nendes keskkonna- ja infrastruktuuriprojektides."

Soojustusplaate tootval Estplast Tootmine OÜ-l oli selle aasta esimesed kaks kuud kokku sama mahuga, mis aastal 2007. "Meie sektorit ei saa 100protsendiliselt seostada uusehitiste ehitusega, kuna meie toodangut kasutatakse palju ka vanemate majade soojustamisel," põhjendas ettevõtte arendusjuht Janika Rougijainen. Tema sõnul on nad sel aastal languseks valmis, mis võib musta stsenaariumi kohaselt olla kuni 20%. "Esimene kvartal on meie toodangu tootmise valdkonnas tavaliselt tagasihoidlike tulemustega, kuna palju sõltub ilmast. Aprill ja mai võivad juba näidata, mis meid sel aastal ees ootab," lisas Rougijainen.

Kuivsegude tootja Sakret avas Eestis sel suvel uue tehase ja seetõttu ei ole tootmise poolelt aastatagust võrdlusmaterjali võtta. "Ettevõtte müügimahud ei ole võrreldes mulluse jaanuariga vähenenud, aasta varem müüsime oma Läti tehaste toodangut," ütles Sakreti kommertsdirektor Ursula Paavel. "Tehase ehitamine Eestisse oli hoolikalt läbimõeldud pikaajaline strateegiline investeering," lisas ta.

Betoonist ehitusdetailide tootja E-Betoonelement teatas eelmisel nädalal, et saadab seoses tootmismahu vähenemisega töötajad puhkusele.

E-Betoonelemendi Lääne-Viru tehaste tootmisjuht Marek Prees tõdes, et võrreldes mullusega on Tamsalu tehase tootmismaht vähenenud.

"Tamsalu tehase töötajad tööta kodus ei istu. Kuna tootmismaht on vähenenud, oleme Tamsalu tehase töötajaid suunanud ka tütartehastesse tööle. Inimestele, kellel on puhkus jäänud välja võtmata, oleme pakkunud seda nüüd ," sõnas Prees, tõdedes, et tootmismaht ei ole enam selline nagu suvel. Kahanenud tootmismahud ei ole pannud töötajaid koondama, vaid neile leitakse rakendust teistes tehastes.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt