Topime maksuaugud kinni

Kairi Ani 04. märts 2008, 00:00

Kehtiva tulumaksuseaduse alusel võib mitteresident, kes on Eestisse äriühingu asutanud, äriühingu likvideerida ja kasumi Eestist maksustamata välja viia. Kuna paljudes riikides on äriühingu likvideerimisel saadud väljamaksed saajale maksuvabad, tekib rahvusvaheline mittemaksustamine, mis loob soodsa pinnase maksudest hoidumiseks. Paljud Eestisse või Eesti kaudu teistesse riikidesse investeerimise skeemid on üles ehitatud just Eestis tulumaksukohustuse vältimisele.

Muudatus on aga vajalik, et viia tulumaksuseadus kooskõlla Euroopa Ühenduse õigusega ning tagada residendist äriühingute ja mitteresidendi püsivate tegevuskohtade võrdne kohtlemine.

Eelnõu järgi maksustatakse kasumi väljaviimisel vara osa, mis ületab residendist äriühingusse sissemakstud vara või mitteresidendi Eestis asuva püsiva tegevuskoha jaoks eraldatud vara. Teisiti öeldes, äriühingu tasandil maksustatakse kogu teenitud kasum. Muudatus ei kahjusta ärikeskkonda. Likvideerimisjaotis on sisuliselt dividend. Teatavasti ei saa ka dividendi maksustamisel soetusmaksumust maha arvata.

Riikides, kus kehtib traditsiooniline süsteem ja likvideerimisjaotisi ei käsitata dividendidena, on maksukoormus suuremgi. Traditsioonilises süsteemis maksab äriühing kasumilt tulumaksu ning äriühingu likvideerimisel arvutab osanik või aktsionär oma kasu, mida omakorda maksustatakse. Seega maksustatakse topelt investoreid, kes äriühingu nii asutavad kui ka likvideerivad. Eestis seda ei tehta.

Deloitte'i analüüsi punktis 3 toodud näide rahvusvahelise topeltmaksustamise kohta ei pruugi sugugi sellisel kujul realiseeruda. Esiteks on likvideerimisjaotis paljudes riikides vähemalt juriidilisest isikust investori jaoks maksuvaba tulu. Teiseks võib mitteresidendist investor saada Eestis äriühingu tasandil tasutud tulumaksu osas oma residendiriigis tasutava tulumaksu jaoks krediiti, sest tuluallikariik ja residendiriik ei ole kohustatud tulu samamoodi klassifitseerima ning seda samale isikule omistama.

Ei maksa unustada ka Euroopa Ühenduse õigust. Kui investori residendiriik väldib püsivas tegevuskohas teenitud kasumi topeltmaksustamist tulumaksuga, peab seda tegema ka äriühingu teenitud kasumilt tasutud tulumaksu osas. Muidu rikutakse üht Euroopa Ühenduse lepingus sätestatud põhivabadustest - asutamisvabadust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing