India jagab lapsetoetusi vaid tüdrukutele

04. märts 2008, 16:47

India valitsus otsustas eile hakata maksma
vaestele peredele toetusi, kui sünnib tüdruk, eesmärgiks
vältida poisslaste suure ülekaalu trendi süvenemist.

Kuna poega loetakse traditsiooniliselt tulevaseks pere toitjaks, tütar toob aga vaid kulu, tehakse Indias loote soo kindlakstegemise järel pool miljonit aborti aastas, kirjutas The Guardian.

Tüdruku abiellumisel peab pere talle kaasa andma kopsaka kaasavara, mis on perele majanduslikult väga kurnav. Perekonnad seitsmes osariigis saavad edaspidi igaüks sularahas kuni 15500 ruupiat (4000 krooni), kui jätavad tüdruku alles. Ministrite sõnul võimaldab muudatus esimesel aastal ilmale tulla üle 100000 tüdrukul. Traditsiooniline poegade eelistamine on saanud Indias uue mõõtme seoses loote sugu määrava ultraheliuuringu laiema levimisega. Briti meditsiiniajakirja Lancet uuringu järgi on Indias viimase 20 aastaga “mustalt” korraldatud soo määramise järel hävitatud 10 miljonit naissoost loodet.

Valitsus on sugude tasakaalu nihkesse minekust alarmeeritud ja üritab rahaga inimeste käitumist muuta. Ekstraboonusena saavad tüdrukud 18. sünnipäevaks riigilt 100000 ruupiat (24500 krooni) tingimusel, et nad on lõpetanud kooli ega ole veel mehele läinud. Naiste ja laste asjade ministri Renuka Chowdhury sõnul makstakse toetusi osade kaupa, jälgides tüdrukute üleskasvamist: “Loodame, et see mõjutab vaatama peret tüdrukule kui investeeringule, mitte kohustusele.”

1991.a. sündis riigis 945 tüdrukut 1000 poisi kohta, 2001.a. oli see number 927. Kõige kehvemad sugude tasakaalu näitajad on jõukamates linnades, kus elab rohkem haritud inimesi, pealinnas Delhis oli vastav number 900. “Linnade keskklass võib endale soo teadasaamiseks ultraheliuuringuid lubada ning vaesemad kopeerivad Indias oma käitumises rikkamaid,” rääkis soost lähtuvate abortide vastase kampaania tegelane Sabu George. Tema sõnul on nüüdseks igas väikelinnas arst, kes paraja tasu eest määrab loote soo ja teeb vajaduse korral abordi. Kuigi selline teguviis on juba 12 aastat keelatud, on selle aja jooksul “valikulise” abordi eest süüdi mõistetud vaid üks arst. Nüüd kaalub valitsus taolise tegevuse eest arstile seadusse eluaegse vangistuse sissekirjutamist. “Kadunud tüdrukute” probleem on viinud sotsiaalteadlasi süngete ennustusteni. Mõned uuringud räägivad pruudiealiste naiste salakaubaveost Indias. Samuti on ennustatud vägivaldse kuritegevuse plahvatuslikku kasvu vallaliste noorte meeste seas, kel pole lootustki pruuti leida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2008, 16:47
Otsi:

Ava täpsem otsing