Vanhanen: linn ei saa jätta Viru Poja ehitusluba andmata poliitilistel põhjustel

04. märts 2008, 14:10

Uus Viru juhatuse liikme Yrjö Vanhaneni
sõnul ei saa linn jätta ehitusluba andmata kõigest poliitilistel põhjustel,
kui detailplaneering on juba kinnitanud.

Tallinna linnaplaneeringute taustal, kus tänaseks on valmis saanud kaua planeeritud Viru Pojast enam ruutmeetreid hõlmavad, mustast klaasist hotellihooned ja büroohooned Viru väljaku ümbruses, jätkab AS Uus Viru oma õiguse taotlemist, et ehitada lõpuni linnavalitsuse poolt 1999. aastal detailplaneeringuga kinnitatud Viru Keskuse kompleks koos tunnustatud arhitektide poolt planeeritud Viru Pojaga, teatas

Nii Haldus- kui ka Ringkonnakohtu poolt on tänaseks otsusega kinnitatud fakt, et Tallinna linn on olnud Uus Viru ehitusloa taotluse menetlemisel õigusvastaselt tegevusetu, mis kahjustab Eesti ettevõtluskliimat ja välisinvesteeringute jätkuvust. Kohtute poolt tehtud otsuseid põhivaidluses ei mõjuta tänane kohtuotsus, mis käsitleb üksnes kitsalt ehituskeelu küsimust.

„Ehituskeelu vaidlus ei ole põhivaidlus ja tänane otsus ei muuda põhivaidluse käiku. Põhivaidlus on see, et linn ei saa jätta ehitusluba andmata kõigest poliitilistel põhjustel, kui ta on detailplaneeringu kinnitanud. Ehituskeelu vaidluse tulemid ei muuda kuidagi ka kohtuotsustega kinnitatud fakti, et Tallinna linn on olnud Uus Viru ehitusloa taotluse menetlemisel õigusvastaselt tegevusetu,” lisas vaidluse advokaat, advokaadibüroo Tark, Pilv Ko partner Risto Vahimets. „Vastavalt kehtivale detailplaneeringule on Viru Poja ehitamine lubatud ning on kahetsusväärne, et sisulist otsust vastu võtmata on linn jätkuvalt õigusvastaselt tegevusetu, nagu on tuvastatud juba jõustunud Tallinna Halduskohtu ja Tallinna Ringkonnakohtu otsustega. Kohtute poolt on tuvastatud fakt, et Tallinna linn on olnud AS Uus Viru ehitusloa taotluse menetlemisel õigusvastaselt tegevusetu.

Seismaks vastu linnapoolsele venitamistaktikale on Uus Viru vaidlustanud linnavalitsuse poolt rakendatud ajutise ehituskeelu, mille osas andis kohus täna oma seisukoha, et linn võib ajutisi ehituskeelde sarnasel kujul rakendada. Kuid samas on kohus oma otsusesse lisanud, et ajutise ehituskeelu võimaluse andmisega ei anna kohus hinnangut Viru Poja põhivaidluse osas ega anna alust kuulutada 1999. aastal kinnitatud Viru Poja detailplaneeringut kehtetuks või seda muuta. Samuti pole õigust vähendada linna poolt võetud finantsriski, mis näeb ette kompensatsiooni maksmist Uus Virule, kuna aastaid tagasi linna poolt kinnitatud detailplaneering ei saanud poliitilise populismi valguses ehitusluba. Tallinna Halduskohus nõustus oma tänases otsuses Uus Viru seisukohaga, et Tallinna linnavalitsus on otsustamisega põhjendamatult viivitanud. Tallinna Halduskohus märkis, et AS-l Uus Viru on õigus nõuda linnavalitsuselt viivitusega põhjustatud kahju hüvitamist.

„Kohtuvaidlused Tallinna linnaga jätkuvad ja AS Uus Viru usub, et selle tulemusena võidab selles asjas õiglus ja seaduslikkus,” lisas AS Uus Viru juhatuse liige Yrjö Vanhanen.

Tänaseks on oma heakskiidu ehitisele andnud ka rahvusvahelised keskkonnauuringute eksperdid - Taani ja Soome keskkonnauuringute ettevõtted KHR Arkitekter ja Ramboll Finland, kes ei näe Viru laienduses ohtu Tammsaare pargile ega Tallinna keskkonnale. Uuringus, mille viisid läbi keskkonnateaduste doktor Joonas Hokkanen, bioloogia ja tehnika teadusmagister Nunu Pesu ja Taani arhitekt Gitte Heris, analüüsiti Viru laienduse võimalikke mõjusid Tammsaare pargile, ümberkaudsele liiklusele ning sotsiaalsele ja majanduslikule keskkonnale.

Teadlased ei leidnud Tammsaare pargist ühtegi hävimisohus liiki, mida Viru juurdeehitus võiks kahjustada. Raport soovitab ehituse käigus olla ettevaatlik, kuid püsivat või märkimisväärset kahju ehitustegevus pargile ei tekita.

Eraldi tähelepanu on raportis pööratud liiklusele. Uuringu andmetele on liiklus Viru Keskuse ümber äärmiselt tihe, küündides Narva mnt - Mere pst suunal kuni 33 00 sõidukini päevas. Arvestades, et Viru juurdeehitus tõstaks siinse piirkonna sõidukitihedust umbes 10 sõiduki võrra päevas, puuduks juurdeehitusel autoliiklusele peaaegu igasugune mõju.

Sotsiaalsest ja majanduslikust aspektist leiab raport ainult positiivseid mõjusid. Juurdeehitusega loodaks 30 lisatöökohta ning pakutaks peavarju umbes 100-le külalisele.

Arhitektuurilise analüüsi kohaselt ei mõjutaks hoone lahelt vaadatuna Tallinna siluetti, kuna jääks paljude suuremate ehitiste kõrval üsna märkamatuks.

Täna on saanud Viru Keskus ühe parema munitsipaal- ja erasektori koostööprojekti hinnangu, vaidlus tekkis seoses poliitilise vastasseisuga, mis takistas projekti viimase etapi, Viru Poja väljaehitamise.

1996. aastal kuulutati linna algatusel välja Viru Keskuse arendamise konkurss, et leida lahendus linna keskse ruumi ning bussiliikluse korrastamiseks. Võitnud kavandi detailplaneering, mille üheks osaks oli ka hotelli juurdeehitus, kehtestati 6. mail 1999. Viru Keskus valmis aastal 2004, välja ehitamata jäi veel detailplaneeringuga kinnitatud juurdeehitus. Valmis ehitatud Viru Keskust ning bussijaama peetakse üheks Eesti kõige edukamakas avaliku- ja ärisektori ühisrajatiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2008, 14:08
Otsi:

Ava täpsem otsing