Dilemma soovitab

ÄP 05. märts 2008, 00:00

 • Anna Gavalda
 • Pegasus
 • 490 lk
Toitumishäire all kannatav Camille veab endaga kaasa õnnetu lapsepõlve psüühilist koormat. Ta töötab koristajana, kuigi võiks olla edukas kunstnik. Philibert on erudeeritud aristokraat, kellel esinemisfoobia takistab elus läbi löömist. Franck on andekas kokk, kelle elus pole armastust ning kes ei tea, mida peale hakata oma järjest abitumaks muutuva vanaemaga. Vanaema Paulette ei taha lahkuda oma kodust ning vanadekodusse minna, kuigi iseseisvalt ta toime enam ei tule.

See on nelja elule allajäänu ehk moodsalt öeldes luuseri lugu, kes juhuslikult satuvad elama kõik koos Philiberti hiigelsuurde korterisse. Kokku saades sobituvad nad omavahel nagu legoklotsid, üks saab aidata teist, teine kolmandat ja nii edasi. Kokkuvõttes õpivad nad kõik enese, teiste ja elu kohta midagi juurde ning tulemuseks on võimas happy end.

Kõlab nagu segu Coelhost ja mõnest keskpärasest naistekast? Lugu karmilt kõrvalt vaadates see nii ongi. Raamatu tõstab kõrgemale tasandile Anna Gavalda jutustamisstiil, mis maalib meie silme ette otsekui tillukesi natüürmorte nende inimeste eludest. Raamat on erakordselt kaasakiskuv. Istusin seda lugedes peaaegu hommikuni üleval, kuna ei suutnud enne viimast lehekülge lõpetada.

Elo Odres

 • Kalev Kesküla
 • Kirjastus Eesti Ekspress
 • 530 lk
Pärast seda, kui Kalev Kesküla veinijuht kolm aastat tagasi ilmus, on valik veiniriiulitel tundmatuseni muutunud ja täienenud. Sestap oli ka viimane aeg kirjutada uus teejuht veinisõpradele.

Veetsin mõnusa pooltunnikese, otsides "Uuest veinijuhist" oma panipaika varutud veine. Mõned leidsin ka, ja oh seda rõõmu, kui raamatus oli minu veini veel ka kollase "Hea sildi" vääriliseks peetud.

Kui praegused veinivarud ära joodud, siis ilmselt võtan raamatu mõned korrad poodi kaasa. Ja kõik need salapärased märksõnad, nagu aroomis eukalüpt, maitse pehme, tanniinine, või väike meloninüanss - neid kõiki võib ju proovida selle raamatu abil veiniklaasist üles otsida.

Elo Odres

 • Elizabeth Gilbert
 • Varrak 2007
 • 384 lk
Gilberti raamat on ühe naise pihtimus elust pärast lahutust: enese-, jumala- ja armastuseotsingutest ja leidmisest maailma kolmes eri paigas - Itaalias, Indias ja Indoneesias Bali saarel. See on ühest küljest reisikirjeldus, teisalt tüüpiline naise lugu armastuse keerdkäikudest.

Teost läbib selge suhe jumalaga ja enesekindlaks ning õnnelikuks inimeseks kujunemise liin. Söö, palveta, armasta! - justkui kolm käsku, mida järgides on võimalik ainuõigesti elada, õnn leida ja õnnelikuks jäädagi. Sööginautlus Itaalias, oma vaimse poolega sinasõbraks saamine Indias ja lõpuks enese ja armastuse leidmine Balil paneb lugejatki tahtma läbi teha sedasama.

Nele Katvel

 • Beryl Markham
 • Olion 2008
 • 272 lk
Naine, kel kirg võidusõiduhobuste ja lennukite vastu. Naine, kes on piloot 1920-30ndate Aafrika metsiku looduse ja ohtlike olude keskel - üksinda aitamas haigeid ja abivajajaid. Naine, kes oli esimene litsentseeritud naispiloot Keenias, ja esimene, kes lendas üksinda üle Atlandi ookeani. Mind on alati lummanud tugevate naiste lood ja ka Markhami lugu laseb piiluda ühe sellise natuuri sisemaailma, põimudes kummastavate kirjeldustega Aafrika loodusest ja sellest, mis toimub piloodi peas, kui ta lendab üksinda pimeduses üle tumma maa. Midagi põnevamat vahelduseks n-ö klassikalise naise natuuriga karakteriga peategelastele. Ja kindlasti maiuspala kõigile Aafrika looduse ja eluolu huvilistele.

Nele Katvel

 • Rachel Cusk
 • Varrak, 224 lk
Arlington Park on piirkond, kus elavad lastega keskklassi pered. Mehed käivad tööl ja naised kasvatavad kodus lapsi. Nagu meeleheitel koduperenaised. Populaarsest seriaalist erinevalt ei juhtu Arlington Parki naiste elus eriti midagi põnevat. Nad viivad lapsed kooli, ostlevad ja kohvitavad üheskoos, õhtul toimub ühe või teise juures õhtusöök. Nad on väga tavalised inimesed, kellega samastuda on liigagi lihtne.

Naised tahaksid leida oma elule mõtet, neid kõiki täidab rahulolematustunne, kuigi täpselt ei teagi, millega.

Kuna küsimusele "Mis on elu mõte?" pole ühest vastust veel siiani, jätab ka Cusk oma raamatus otsad lahti. Küllap kulgeb elu nii Arlington Parkis kui ka Tiskres samamoodi edasi.

Elo Odres

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing