Ain Alvela • 4. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

E-Profiil sai valmis kraanahiiglase

Endises Dvigateli tootmistsehhis kokku pandud kraana tellija on USAs peakorterit omav Norra ettevõte, kes on spetsialiseerunud laevade ja naftaplatvormide ehitamisele.

Tegemist on juba õige mitmenda E-Profiilis valminud kraanaga, esimene neist väljus tehase väravatest 2005. aastal. Too oli nüüd valminust iseenesest kopsakam - kraana tõstejõud oli 440 tonni ning see kaalus paarsada tonni. Viimane kraani oli 80tonnise tõstejõuga.

Kraana kokkumonteerimisest ehk suuremgi probleem seondus sellega, kuidas ta Muuga sadamasse laevale transportida. Kuna lepingu järgi oli see kraana tootja ülesanne, palkas E-Profiil hiiglase vedajaks raskevedude korraldamisele spetsialiseerunud transpordifirma OÜ JTH Eesti.

Transportimise pärast jäeti kraana lõpuni kokkumonteerimata, ent sellele vaatamata oli suurem osa üle 80 tonni raske ja 35 meetrit pikk. Viimase vedamiseks "pakiti" see kaheksateljelisele rekkale, liikumist alustati reede õhtul natuke enne keskööd ning saateautodest ümberpiiratud veok jõudis oma lastiga Muugale kella kolme paiku öösel.

OÜ E-Profiil arendusjuht Indrek Ustav märgib, et kuigi toode tundub üüratult suur, on selle valmistamisel oluline ülim täpsus.

"Meile lubatakse kolm millimeetrit veatolerantsi 20 meetri peale," iseloomustab Ustav. "Meie töö seisukohalt on oluline, et meestel oleks kraana pea kohal ja üht-teist ka kiivri all, sest toodang on selline, kus täpsus ja kvaliteet ülioluline."

Praegu moodustavadki tellimustööna valmistatavad kraanad lõviosa E-Profiili toodangust. Korraga on töös 7-8 kraanat. Suurematest seadmetest on tootmises veel näiteks laevade tasakaalustustrumlid. Väiksemaid, ka Eestisse suunatud töid, pole Indrek Ustavi sõnul E-Profiilil mõtet ette võtta, sest see vaid killustaks tegevust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt