Katri Soe • 4. märts 2008
Jaga lugu:

Kuldeeslid vabanevad

Saksamaal sai sellest aastast mööda aeg, kus naised võisid omavahel nalja visata, et kui sul pärast kolmandat abielulahutust ikka veel Porschet pole, on midagi valesti. Enam ei pea mehed oma eksnaistele elatist maksma.

Saksamaal on tihti nii, et naised jäävad pärast abiellumist ja esimese lapse sündi koduseks. Mehe kohus on naist ja lapsi üleval pidada, ja teha seda ka siis, kui lahku on mindud. Erinevalt Eestist, kus naisele lahutuse järel elatisraha ette nähtud pole, pidi mees maksma lastele lisaks eraldi toetust ka naisele vähemalt sama palju aastaid, kui kestis abielu, teatud tingimustel koguni kuni surmani. Muidugi kehtis ka vastupidine - kui mees oli vähem kindlustatud, pidi eksabikaasale elatist maksma naine.

Uuest aastast kehtima hakanud elatise maksmise seaduse järgi ei pea aga mehed oma eksnaisele maksma enam sentigi. Elatisraha saavad ainult mehe lapsed. Tegemist on omamoodi revolutsiooniga, mis peaks tööjõuturule tooma terve hulga aastaid kodus kopitanud koduperenaisi. Iseasi muidugi, kas neid seal ka oodatakse.

Lastega koju jäänud naised oleksid võinud minna tööle, kui lapsed suuremaks kasvatatud, aga tihti leidsid nad olevat mugavama lasta end mehel edasi üleval pidada. Ja nii ka pärast lahutust. Polnud raske tõestada, et sobivat tööd pole võimalik leida, ettekäändeks võis tuua ka haiguse või lapse õpiraskused koolis. Mehed on selle vastu ammu protestinud. Ja kui mees juhtus uuesti abielluma ja uue naisega lapsed saama, siis polnud ta tihtipeale suuteline neid üleval pidama, kuna kogu raha kulus ära endise pere peale.

Olen ajakirjandusest lugenud, kuidas mehe lastetu kõrgharidusega eksnaine eelistab töörabamise asemel hommikuti kaua magada ning tegeleda jooga, Pilatese ja Bachi õieteraapiaga. Mehe uus naine peab aga väikese lapse kõrvalt tööl käima, et tagada perele vajalik sissetulek.

Ennustatakse, et peagi ummistavad kuldeeslitest eksmehed advokaadibüroosid, et taotleda omal ajal abielulahutusega kehtestatud maksetingimuste ümbervaatamist. Kuna uus seadus on tagasiulatuva jõuga, tähendab see paljudele töötamisest võõrdunud naistele nüüd seda, et nad peavad tööle minema.

Võib muidugi vaielda, kas selline šokiteraapia just kõige parem on, eriti kui mõelda neile naistele, kes on loobunud nii õpingutest kui ka karjäärist pere nimel. Lapsed suured, mees endast 20 aastat noorema naisega jalga lasknud - hariduseta 50ndates naisel on pea võimatu tööd saada. Isegi kõrgharidusega naisel on raske kunagi õpitud erialal alles keskeas karjääri nullist alustada. Kindlasti on kohusetundlikke mehi, kes oma endist naist hätta ei jäta. Aga see pole enam reegel.

Nüüd soovitatakse naistel abielludes ja peret luues mitte mingil juhul loobuda karjäärist, või kui, siis teha lahutuse puhuks eraldi elatisraha maksmist reguleeriv leping.

Kui naine käib tööl ja teenib raha, kes siis kodus lapsi kasvatab, võiks veel küsida. Ei, mitte mees. Õige vastus on, et mees ja naine võrdselt mõlemad. Seda Saksamaal nüüd ka propageeritakse. Riik toetab omalt poolt seaduste ja lasteaiakohtadega. Kui lapsepuhkust võtab naine, teeb seda ka mees. Kui laps jääb haigeks, on temaga vaheldumisi kodus mõlemad. Tore on vaadata, kuidas Saksa isad juba massiliselt mööda Berliini lastekärudega ringi jalutavad. Sest kui naiste õiguste kõrval kehtivad nüüd vahelduseks ka meeste õigused, siis õigustega kaasnevad ka kohustused.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas