4. märts 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Tootmisse saab uut võimsust liisinguga

Uus moodne sisseseade aitab suurendada tootmisvõimsust ja efektiivsust ning saada tööjõu defitsiidi probleemist paremini üle.

Seadmete finantseerimise võimalus on liising, mis aitab ettevõttel säilitada piisav likviidsus. Liisingu saamine eeldab kliendipoolset analüüsi, kuidas uus seade aitab tehtud investeeringut tagasi teenida ja lisatulu genereerida.

Rahastamisotsuse saamiseks peab ettevõte leidma turul pakutavatest sobivaima seadme ning saama müüjalt detailse müügipakkumise. Müügipakkumisele lisaks soovib finantseerija näha ka ettevõtte mineviku finantsaruandeid ning tuleviku rahavoogude prognoosi. Kui tegemist on alustava ettevõttega, tuleb koostada äriplaan.

Eeldusel, et kliendi analüüs annab positiivse tulemuse, teeb liisingufirma pakkumise investeeringu finantseerimiseks.

SEB seadmeliisingu standardsete tingimuste kohaselt ei tohiks finantseeritava seadme hind olla väiksem kui 150 000 krooni käibemaksuta. Maksimaalne liisinguperiood on seitse aastat ning esimene sissemakse on alates 10% seadme maksumusest. Näiteks sõidukiliisingust erinevalt on seadmeliisingu puhul tihti tegemist keerukate projektide ning spetsiifilise varaga, seega esineb sageli erisusi standardsete tingimustega võrreldes.

Investeeringu finantseerimisega liisingufirma abil kaasneb alati liisinguvara kindlustuskohustus. Seda eelkõige kliendi kaitseks, vara hävimisel kompenseerib kindlustusselts vara väärtuse liisingufirmale ning kliendil on võimalik hävinenud vara asendada maksekoormust oluliselt suurendamata. Kindlustusmakset saab tavaliselt lisada maksegraafikusse.

Kuna liisingutehingud on tavajuhul kolmepoolsed, siis on tähtis, et müüjaga makse- ja tarnetingimuste ning lepingu vormide kokkuleppimisel oleks kaasatud liisingufirma.

Autor: Kaido Vanaveski

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt