4 märts 2008

Vana ja kasutu metalleseme saab alati rahaks teha

Metall on üks suurema taaskasutusväärtusega materjale - pärast töötlust on võimalik uuesti kasutada peaaegu 100% vanast metallist.

Koduses majapidamises või tootmises tekkivast vanametallist vabanemiseks on mitu eri võimalust. Esmalt saab tuua metalli kogumispunkti ise, laenutades vajadusel selleks kuni 500 kg kandevõimega vanarauakäru (esimesed kaks tundi on tasuta).

Ühetonnistest kogustest alates tasub tellida vanarauatakso, millel on kaks teenuseliiki. Ühel juhul arvestatakse äraveoteenuse hind maha metalli hinnast ning metall kaalutakse ja tehing vormistatakse lähimas ostuosakonnas. Teisel juhul kaalub vanarauatakso metalli ja vormistab tehingu kliendi juures kohapeal. Sellisel juhul makstakse metalli eest nn fikseeritud hinda, millest on teenuse osutamisega seotud kulud juba maha arvestatud. Raha kantakse kliendi kontole järgmise tööpäeva jooksul pärast seda, kui autojuht on metalliga jõudnud lähimasse teeninduspunkti.

Tõstukauto on mõeldud aga suuremate metallikoguste äraveoks ja sobib seetõttu hästi nii ettevõtetele kui ka näiteks talunikele, kellel puudub metallijäätmete pealelaadimis- ja transportimisvõimalus. Oluline on, et metall oleks autoga ligipääsetavas kohas.

Nii eraisikute kui ka firmade seas on populaarsust kogunud vahetuskonteineri teenus, kus metallid saab ladustada konteinerisse ning vajalikul hetkel tellida selle tühjendamine.

Kõigis metalli vastuvõtu osakondades ostetakse värvilist ja musta vanametalli. Enne metalli kogumispunkti viimist on kindlasti kasulik must ja värviline metall eraldi sorteerida. Suurte koguste korral (alates ühest tonnist) tasub eelsorteerida ka musta metalli. Metalli liigi määravad ära metalli paksus ja mõõtmed.

Värvilise metalli liike on 30 ringis ja eelsorteerida tasub ka päris väikeseid koguseid, sest väärtuslikumate värvilise metalli liikide hinnad võivad ulatuda üle 60 000 krooni tonn. Samas võetakse vastu ka eelsorteerimata metalli ning sellisel juhul makstakse inimesele toodud metallisortide keskmist hinda.

Metalli teeninduspunkti tuues toimub kaalumine ning tehingu vormistamine. Seadusest tulenevalt peab lepingu vormistamiseks inimesel kaasas olema pildiga isikut tõendav dokument, selleks sobib kas juhiluba või ID-kaart. Vältimaks maksupettusi ja kahtlaseid tehinguid, makstakse metalli eest pangaülekandega kliendi pangakontole ja enamasti jõuab raha kliendi kontole mõne tunni jooksul.

Kuusakoski teenindusplatsidele jõuab sageli lausa eriskummalisi esemeid.

Kuigi teatud metallist esemeid, nagu kaevuluuke, liiklusmärke, teeviitasid, elektrijuhtmeid ning -kaableid jms, eraisikutelt vastu ei võeta, jõuab sellest hoolimata kokkuostu varastatud esemeid, mille päritolu ja õiget omanikku vastuvõtja tuvastada ei suuda. Sel põhjusel salvestatakse ostuprogrammi metallitooja isikuandmed ning toodud esemed (kui tegu on suuremate ja äratuntavate asjadega). Politsei järelpärimise peale on hiljem võimalik programmist väljavõte teha ning varastatud eseme müüja tuvastada.

Vanametalli vastuvõtupunktidesse satub vahel ka päris põnevat kraami, mis algupärase funktsiooni on küll kaotanud, kuid tänu oma eripärale pakub palju silmailu.

Nii on mitmes osakonnas loodud väljapanek põnevamatest leidudest. Riiulitelt võib leida samovare, küünlajalgu, vanu postkaste ja palju teisi unikaalseid esemeid. Jõudumööda on hakatud interneti kaudu tegelema ka muu metalli seas silma hakanud vanavara müügiga. Praegu on huvilistele pakkuda ajahambast mõnevõrra puretud loorehad, adrad ja hobuniidukid.

Autor: Andres Riiberg

Hetkel kuum