Kuritegude lahendamine DNA-analüüsiga: TV vs tegelikkus

05. märts 2008, 13:06

Uurijad kogunevad säravpuhtasse laborisse.
Nad loksutavad natuke erinevaid katseklaase, ise samal ajal vaimukusi vahetades.
Siis vajutavad nad arvutinuppu – ja juhtum on imepäraselt lahendatud.

Seda kõike võimaldab uskumatult täpne ja võimas DNA-analüüs, mida tänapäeval kasutab kuritegude lahendamiseks iga moodne politseijaoskond – vähemalt jääb selline mulje teleseriaalide põhjal. Tegelikkus pole aga sugugi nii ilus, kirjutas LiveScience.

"Teleseriaalide mõjul usuvad inimesed, et pea iga kohtuasja juures on võimalik kasutada ka DNA-analüüside põhjal kogutud tõendusmaterjali,” kaebab FBI kriminalist, DNA-uurija Tina Delgado. „Kuidas saaks aga leida DNAd näiteks juhtumi puhul, kus kedagi tulistatakse möödasõitvast autost?”

Teise suure eksiarvamusena toob ta välja arusaama, et DNA-analüüs võtab aega vaid mõne hetke. Kui kellegi elu on kaalul, võib FBI labor DNA analüüsimisega valmis saada 48 tunni jooksul, kuid tavaliselt kulub tulemuste saamiseni nädalaid.

Esimeseks sammuks on Delgado sõnul sobiva DNA proovi leidmine. Selleks uuritakse hoolikalt läbi kotitäite kaupa materjali – sageli riideesemeid – mida uurijad laborisse saadavad. Otsitav materjal võib olla väga erinev. "Võib-olla on vaja teada, kes särki kandis, aga võib-olla hoopis seda, kelle vereplekk särgi peal on,” selgitas Delgado.

Leitud DNA eraldatakse materjalist, millega see segunenud on, seejärel mõõdetakse kokkukogutud DNA hulk. Labor vajab analüüsiks vähemalt üks-kaks nanogrammi DNAd. Seejärel pannakse DNA masinasse, mis teeb sellest palju koopiaid. Kunstlikult suurendatud DNA kogus läbib seejärel geneetilise analüüsi. Alles nüüd saadakse tulemused – heal juhul.

"Et analüüs on võimalik läbi viia, ei tähenda veel, et kindla peale saadakse ka tulemused,” sõnas Delgado. „DNAd kahjustavad päikesevalgus, kuumus, niiskus ning aeg. Oleme edukalt analüüsinud materjali, mis on politsei tõendikapis seisnud kümneid aastaid, kuid päikese kätte jäetud DNA võib hävida juba paari päevaga.”

Geneetilise analüüsi käigus vaadatakse kolmeteist erinevat DNA-lõiku, mis ei seostu teadaolevalt ühegi füüsilise tunnusega, kuid on sellest hoolimata inimestel küllaltki erinevad, selgitas Delgado. Kahjustatud proovid, kus mõned vajalikust kolmeteistkümnest lõigust puuduvad, ei sobi inimeste tuvastamiseks, kuid neid saab siiski kasutada kahtlusaluste ringi koomale tõmbamiseks.

Mõnikord saavad uurijad vaid ütelda, kas tegemist on naise või mehe DNA-ga, kuid ka sellest faktist võib väga palju kasu olla. "Kui proov on kvaliteetne, saadakse tavaliselt ülevaade kõigist kolmeteistkümnest lõigust,” ütles Delgado.

Kurjategijatele kuuluvad DNA proovid lisatakse FBI andmebaasi, kus nüüdseks on juba viis miljonit proovi. Süütute kõrvalseisjate DNA proove andmebaasi ei lisata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2008, 12:59
Otsi:

Ava täpsem otsing