Lauri: võrreldes 90. aastatega ei ole meie majandusel häda midagi

Hille Tressum 05. märts 2008, 14:46

Hansapanga analüütiku Maris Lauri sõnul on
majanduse jahenemine suhteline mõiste. Lauri sõnul on praegune majanduskasv jahe
ainult meie jaoks ning kui võrrelda seda 1990. aastatega, siis ei ole sellel
häda midagi.

Täna esines Äripäeva korraldatud finantsjuhtimise konverentsil "Finantsjuhi 101 nägu" Hansapanga analüütik Maris Lauri, kes kinnitas, et maailmamajanduse soodne olukord on möödanik. Lauri sõnul toetab optimismi langust kindlasti see, et maailmas ringles väga palju odavat kapitali, mis kasvatas turge ning andis võimaluse ka Balti arengule, sealhulgas oli ka Eesti paljulubav koht.

„Maailmaturu üldine optimism lõi ka meile väga head võimalused. Ei maksa unustada, et nende muutuste viljad, mis said tehtud enne Euroopa Liitu astumist, hakkavad end ammendama või on juba ammendunud. Selletõttu ka majanduse loogilised protsessid ja varasemad turueelised on hakanud ammenduma,“ sõnas Lauri.

„Odava tootmise aeg on ümber. Ettevõtjatel oli seda raske ka praegu veel raske mõista. On olema teisi enam-vähem sama riskimääraga riike, kus saab toota veelgi odavamalt. See ei tähenda muidugi seda, et meie jaoks on odavuse eelis täiesti ammendunud, see on ammendunud võrreldes Hiina ja Indiaga, aga mitte Soome või Rootsiga. Teine oluline punkt on meie vaba tööjõud. Töötus, mis meil üheksakümnendatel aastatel oli suur, on nüüdseks otsa saanud ning tõsiasi on see, et tulevikus seda juurde ei tule," sõnas Lauri.

Tema sõnul on ka paljudele muret teinud majanduse jahtumine, majanduse aeglustumine toimunud suhteliselt kiiresti. "Põhjus on selles, et välistingimused on läinud dramaatiliselt kehvemaks. Kui vaadata aasta tagasi, kas või juulikuu majanduse ülevaateid, mis on tehtud maailma kohta, siis kõik uskusid, et see oli vaid väike ehmatus. Augustiks olid lood veelgi kehvemad, millele järgnes väga suur pessimism maailmaturu ja investorite poolt. Balti riikidest said peksupoisid, kes said põhjendamatult kloppida selle eest, mida nad ei teinud ega oodanud," rääkis Lauri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2008, 15:01
Otsi:

Ava täpsem otsing