Ümbrikupalgad ei kao kunagi

06. märts 2008, 18:51

Eurobaromeetri poolt 2007. aastal
läbiviidud uuringu tulemused näitavad, et ümbrikupalgad Eestis ulatuvad 38 000
kroonini ning seetõttu riigil jäi saamata 2,7 miljardit krooni tulumaksu. On see
tõsi? dv.ee palus spetsialistidel
kommenteerida seda tulemust.

2007. aasta suvel korraldas agentuur Eurobaromeetr kõikides EL riikides küsitluse, mille eesmärk oli uurida, kui paljud saavad ümbrikupalka. Tulemused ületasid kõik ootused. Peaaegu 40% Eesti elanikest tunnevad kedagi, kes hiilivad tulumaksust kõrvale. Kaupu või teenuseid neilt on ostnud 11% vastanutest. Sama palju küsitletuist tunnistasid, et vähemalt osa nende sissetulekutest on mitteametlikud.

Konjunktuuriinstituudi andmeil jäi 2006. aastal Eestil saamata 2,2 mlrd krooni tulumaksu. Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Egoni Veermäe sõnul jäi 2007. aastal riigikassase laekumata 2,7 mlrd krooni.

Tuleb märkida, et riigiametnikud ei ole nõus Eurobaromeetri poolt mainitud summaga. Maksu- ja tolliameti peaspetsialist meediasuhete ajal Priit Rum teatas, et ei saa pidada tõeseks tulemusi, mis on tehtud 96 inimese küsitlemise põhjal.

«38 000 krooni kuus on ligikaudse arvestuse tulemus, mille aluseks oli tunnipalga (Eurobaromeetri andmete kohaselt 238 krooni) ja ühe kuu tööpäevade korrutis. Kuna tegelikkuses ei teeni inimesed sellist raha iga päev, siis sellesse summasse tuleb suhtuda kui suhtelisse näitajasse», seletab Konjunktuuriinstituudi majandusuuringute sektori juhataja Evelin Ahermaa. «Ümbrikupalk ei kao kunagi, kuid positiivne on see, et iga aastaga ümbrikupalga saajate hulk väheneb," jätkas ta.

Kommenteerides 2007. aastal riigi poolt saamata jäänud tulu, mis pidi laekuma elanikkonna maksudest, ütles Ahermaa, et see ei tähenda seaduserikkujate arvu suurenemist. «Eestis võib täheldada kiiret palgakasvu, tähendab, et suuremast ümbrikupalgast jääb riigil saamata rohkem makse,» seletab Ahermaa.

Ta arvab, et kui palgad jätkavad oma kasvu, siis riigikassasse ümbrikupalkade tõttu laekumata tulu ei kahane kunagi. Kuid see ei tähenda, et ümbrikupalga saajate arv kasvaks või et riik selle vastu ei võitleks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2008, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing