Kas lund võib süüa?

07. märts 2008, 16:33

Äsjasadanud pehme valge lumi võib näida
isuäratav paljudele, eelkõige aga väikestele lastele. Kas aga lume maitsmine on
ohutu?

Määrdunud lund keegi niikunii sööma ei kipu ning lastel keelatakse see ka enamasti ära. Kuid ka puhas lumi sisaldab suurtes kogustes bakterit Pseudomonas syringae, kirjutas AP.

Ekspertide sõnul ei ole lume söömine siiski ohtlikum kui näiteks maha kukkunud toidupala suhu panemine. „Tegemist on väga laialt levinud bakteriga,” ütles Ameerika lastearstide akadeemia nakkushaiguste komitee liige Penelope Dennehy. „Tegelikult ei ole ükski söök päris steriilne. Me sööme pidevalt endale baktereid sisse.”

Mänguväljakul mängivad lapsed võtavad aga piltlikult väljendades lausa bakterivanni. Dennehy sõnul ei saa lapsed lumest midagi niisugust, mida nad mujalt mustuse seest nagunii üles ei korjaks.

"Me sööme pidevalt bakteritega kaetud asju. Enamik neist bakteritest surmatakse maos,” ütles Ameerika lastearstide akadeemia liige Joel Forman. „Magu on suurepäraseks bakteritevastaseks barjääriks, sest sealne keskkond on väga happeline.”

On ka erandeid. „Väikestel imikutoitu söövatel lastel ei ole magu piisavalt happeline, mistõttu nad on üldiselt bakteritele haavatavamad,” ütles Texase ülikooli meditsiinikooli pediaatriaprofessor Lynnette Mazur. Lisaks võib Pseudomonas-bakter olla ohtlik ka tsüstilist fibroosi põdevatele inimestele.

„Minu teada pole ükski laps lume söömisest haigeks jäänud,” ütles Forman. Lastearstide sõnul on aga õhus oleva reostuse tõttu parem siiski lund suurtes kogustes mitte süüa. Juhtnööre otsivatele lastevanematele soovitab Forman: kinda pealt lumehelbe limpsamine on ohutu, kuid terve lumeeine söömine ei pruugi olla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2008, 15:31
Otsi:

Ava täpsem otsing