Miks jää on libe?

07. märts 2008, 16:34

Aastakümneid on arvatud, et vastus sellele
küsimusele on selge ning üsna lihtne – kui uisutaja mööda jääd liigub, siis
moodustub uisu alla õhuke veekiht, mille peal uisk libiseb. Mida suurema rõhu
all on jää, seda madalamal temperatuuril ta sulab.

Nüüd on see seletus kahtluse alla seatud. On küll tõsi, et uisu tekitatud rõhk alandab sulamistemperatuuri, kuid üsna tühisel määral. Oletame, et uisutaja kaalub 90 kilo. Uisutera on 3 mm laiune ning 10 cm pikkune. Jääle mõjuvaks rõhuks saame selliste tingimuste juures 1400 kilopaskalit, millest piisab, et tõsta jää sulamistemperatuuri 0,1 kraadi võrra. Seega peab mängus olema veel mingeid tegureid peale rõhu.

On pakutud välja ka hõõrdumist jää ja uisuraua vahel, mille läbi tekkinud soojus jääd sulatab. Ka hõõrdumisest tekkinud soojushulka saab arvutada: ülalkirjeldatud tingimuste juures tähendaks see jää temperatuuri tõusu kahe kraadi võrra. Seega on hõõrdumine märksa olulisem tegur kui rõhk, kuid omab siiski tähtsust vaid nullilähedastel temperatuuridel.

Jää libeduse tegelikuks põhjuseks on ilmselt jää kristallstruktuuri omadused. Jää pealmine kiht on alumiste kihtidega nõrgalt seotud ning võib nende suhtes kergelt libiseda. Kui hõõrdumine jääga kokkupuutuva materjali ja jääpinna vahel on suurem kui keemiliste sidemete jõud jääkristallstruktuuri kihtide vahel, ongi tulemuseks libedus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2008, 15:39
Otsi:

Ava täpsem otsing