Minister karistas pankrotihaldurit viieaastase töökeeluga

07. märts 2008, 17:54

Justiitsminister Rein Lang karistas Eesti
üht staažikamat pankrotihaldurit Kaupo Piiri karmi karistustega, võttes temalt
viieks aastaks õiguse töötada pankrotihaldurina.

Kaupo Piiri enda sõnul oli tegu pankrotimenetlusega firmas Forest Plant. Tegu on äriregistri andmetel Põlvamaa rapsikasvatuse ettevõttega, selle omanik oli soomlane Jari Olavi Järvinen.

Justiitsministeerium algatas Piiri suhtes järelevalvemenetluse, mille käigus tuvastati mitmeid seaduserikkumisi, sh pankrotihalduri ja toimkonna liikmetele tasu maksmine ilma kohtumääruseta. Piiri suhtes algatati isegi kriminaalmenetlus, kuid see lõpetati kuriteo koosseisu puudumise tõttu.

Piir, kes on olnud ka näiteks Tartu ärimehe, Lõunatööstuse juhi ja Weroli käimalükkaja Vambola Kolbakovi pankrotihaldur, ise süüd ei tunnista.
„Mina pole midagi omastanud. Minu käed on puhtad ja midagi tasku pannud ma pole,“ ütles Piir Äripäevale. Ta kinnitas, et kõik toimunu on tal must-valgel paberitel kirjas, kuid ta ei pea selle avalikustamist enne menetluse lõppu õigeks.

Ministeeriumi andmetel jättis kohus kinnitamata Piiri esitatud pankrotimenetluse lõpparuande, vabastas Piiri halduri kohustustest ja määras uue pankrotihalduri. Samuti tegi kohus justiitsministeeriumile avalduse Piiri tegevuse kohta, kuna ta ei olnud järginud oma töö tegemisel pankrotimenetluse seadust.

„Justiitsministeeriumi tehtud järelevalvemenetluse käigus tuvastati, et pankrotihaldur pani pankrotimenetluse käigus toime olulisi ja korduvaid rikkumisi,“ selgitas justiitsministeeriumi pressiesindaja. „Pankrotimenetlus ei vastanud pankrotiseaduses sätestatud nõuetele. Arvestades, et haldur rikkus ühe pankrotiasja menetlemisel mitut pankrotiseaduse sätet, sealhulgas halduri põhikohustusi korduvalt, rakendas justiitsminister rangeimat karistuse määra ning võttis Kaupo Piirilt haldurina tegutsemise õiguse viieks aastaks,“ ütles pressiesindaja.

Järelevalvemenetlusest selgus, et Piir polnud kohtule piisavalt teavet andnud menetluse käigust ja jättis olulised dokumendid esitamata või tegi seda oluliste puudustega. Sama kehtis ka lõpparuande kohta, mis oli ministeeriumi info kohaselt esitatud hilinemisega ja puudustega.
„Samuti ei koostanud Kaupo Piir pankrotivara nimekirja, ei esitanud kohtule kinnitamiseks jaotusettepanekut ega pankrotihalduri tasu, pankrotitoimkonna liikmete tasu ja pankrotimenetluses tehtud kulutuste aruannet,“ ütles pressiesindaja. Lisaks rikkus Piir seadust ka iseendale ja pankrotitoimkonna liikmetele tasu maksmisel.

Pankrotimenetluse võlausaldajate nõuded rahuldati ilma kohtu poolt kinnitamata jaotusettepanekuta ja maksti välja pankrotihalduri tasu, pankrotimenetluses tehtud kulutused ja pankrotitoimkonna liikmete tasu ilma kohtu sellekohase kinnituseta.

Tartu ringkonnaprokurör Marge Püss ütles, et Piiri suhtes algatati kriminaalmenetlus omastamise paragrahvi alusel. Kriminaalmenetlust alustati seoses pankrotimenetlusega firmas Forest Plant, täpsemalt uuriti, kas Piirile ja pankrotitoimkonna liikmetele tasu maksmine oli seaduspärane. „Menetlus lõpetati kuriteo koosseisu puudumisega. Päris korrektne asi siiski polnud, oli pankrotiseaduse rikkumisi,“ nentis Püss.

Forest Planti pankrotitoimkonna esimees Indrek Pajumets kinnitas, et Piiri tegevus oli seaduslik, kogu asjade käik kiire ja korrektne.
„See karistus on naeruväärne. Piir tegi kõik korrektselt, kõik võlanõudjad said raha kätte ja asi lahenes,“ ütles ta. „Selline karistus on väga karm. Mina arvan, et minister on Piirile liiga teinud,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2008, 17:38
Otsi:

Ava täpsem otsing