Loomad hakkavad inimeste heaks spioneerima

10. märts 2008, 10:30

Seinal istuv kärbes võib tegelikult olla
kaugjuhitav spioon, kes kannab imepisikest kaamerat või mikrofoni. Kõlab nagu
ulmejutt? Tegelikult tegelevad laborid üle kogu maailma ajuimplantaatidega
varustatud loomspioonide loomisega.

Liblikad, mardikad, rotid, tuvid ja haid on varustatud elektroodide, akude ja isegi videokaameratega eesmärgiga luua avastamiskindel spioon. Nende närvidega on ühendatud implantaadid, mille abil loomade liikumist eemalt kontrollida saab, kirjutas The Daily Mail.

Mehhaniseeritud loomadel on robotite ees mitmeid eeliseid. Kui peita kontrollaparaadid looma kehasse, on praktiliselt võimatu spioonlooma tavalistest loomadest eristada. Haidel, liblikatel ja rottidel on ka näiteks suurepärane lõhnataju, mis võimaldab neil avastada väiksemaidki kemikaalide jälgi.

Küberorganismide ehk küborgide loomise eesrinnas on USA sõjavägi, kes on kaugeltjuhitavate rottide ja mardikate uurimisele kulutanud hiigelsummasid. Rotid on välja õpetatud jälitama spetsiifilisi lõhnu, näiteks inimesi või lõhkeaineid. Nende seljale kinnitatud videokaamerad saadavad pildi luurekeskusele.

Praeguseks on USA sõjavägi lõpetanud rottide uurimise toetamise, kuid Iisraeli valitsus jätkab uuringuid, lootes valmis saada plahvatuses ellujäänuid väljanuuskivaid rotte.

Roti suurus võimaldab neile selga kinnitada videokaamera. Samas on neil just suuruse tõttu raskem varjatuks jääda. Seetõttu ongi USA sõjavägi keskendunud putukatele.

Et putukad näeksid välja võimalikult loomulikud, sisestatakse miniatuursed ajuimplantaadid neisse juba nukujärgus. Idee järgi peaksid imekerged implantaadid iseenesest areneva putuka kehaga integreeruma.

Lõplikuks eesmärgiks on luua küborgid, kes suudaksid lennata rohkem kui saja meetri kauguste sihtmärkideni ning seejärel kuni edasiste käsklusteni paigal püsida.

Teadlastel on õnnestunud muuta kaugjuhitavaiks ka tuvisid ja haisid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2008, 10:19
Otsi:

Ava täpsem otsing