Rakverelased tahavad SMS-laenu reklaami keelata

10. märts 2008, 15:46

Rakvere linn on mures tagajärgede pärast,
mida põhjustab SMS-laenude üha laienev levik Eestis, ning kutsus riigikogulasi
üles, et hoida ühiselt ära üha süvenevat ühiskonna kihistumist ja
ennetada kuritegevust. Ühe meetmena SMS-laenude piiramisel pakuti välja reklaami
keelamise.

Rakvere linnavalitsus vahendas pöördumist, et Lääne-Virumaa on mures tagajärgede pärast, mida põhjustab SMS-laenude üha laienev levik Eestis. Lühiajalise, lihtsalt saadava ja kõrge intressiga laenu sihtgrupiks on madala teadlikkusega, mõjutatavad või tugeva alkoholisõltuvusega inimesed, keda laenulõksu langenuna ei aita riik ega ka seadused.

Rakvere linnavalitsuse turvalisuse komisjonis on kolmel korral tõstatatud SMS-laenudega seotud teemat. Suheldes rahandusministeeriumi, finantsinspektsiooni, sotsiaalministeeriumi ja teiste osapooltega, on selgunud, et riiklikest institutsioonidest keegi ühiskonda õõnestava probleemiga sisuliselt ei tegele. Samas on aga telekanalid ummistunud kutsuvatest reklaamidest ? la „piiks piiks ja raha tuleb“.

Rakvere linna kuritegevuse statistikat analüüsides leiti, et eelmisel aastal on hüppeliselt tõusnud kelmuste osakaal üldises kuritegevuses. Enamik sellest kasvust on põhjustatud SMS-laenudega seotud petuskeemidest. SMS-laen on ühiskonnas kujunenud tõeliseks probleemiks, mis süveneb plahvatuslikult ning on võrreldav muude sõltuvustega - olgu selleks siis narko-, alko- või hasartmängusõltuvus.

Pöördumises tuuakse välja, et SMS-laen ja muud väikelaenud on finantsteenused, mille üle finantsinspektsioon järelevalvet ei teosta. Inspektsiooni järelevalve alla kuuluvad krediidiasutused ehk pangad, mis tegelevad nii laenude andmise kui ka hoiuste vastuvõtmisega. Inspektsioonile teadaolevate arvandmete põhjal on laenu võtmine muutumas massiliseks – näiteks möödunud aastal küündis SMS-laenu pakkujate käive 500 miljoni kroonini. SMS-laenu pealt küsitav intress ulatub aga kuni 600 protsendini aastas.

Rakverelased tegid järgmised ettepanekud SMS-laenude piiramiseks:

1. Määrata konkreetne riiklik institutsioon, mis tegeleks SMS-laenude problemaatikaga.
2. Keelata SMS laenu reklaam.
3. Sarnaselt hasartmängumaksule riiklikult maksustada SMS-laenude teenuse osutajad.
4. Rakendada SMS laenude puhul intressi piiranguid


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2008, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing