Väike ergutus kulub Lätile ära

10. märts 2008, 07:36

Eestit väisanud Läti peaminister loodab
aasta lõpuks inflatsiooni mõõta ühekohalise numbriga ning muretseb praegu rohkem
Läti majanduskasvu ergutamise pärast.

Eestiga lubas Ivars Godmanis edaspidi tihedamat koostööd maksupoliitikas, odava Vene elektri impordi piiramiseks Eesti aga Lätist ilmselt liitlast ei saa.

Aasta tagasi kinnitas Läti eelmine valitsus inflatsiooni ohjamise kava, millest oli vähe kasu - jaanuari inflatsioon oli 15,8%.

Ma nii ei ütleks. Kõik need meetmed olid suunatud sellele, et muuta laenamine raskemaks. Uute laenude väljastamine on järsult vähenenud, kinnisvarahinnad tulevad alla, maksuameti andmeil on kinnisvaratehingute lõivude laekumine 20 korda vähenenud.

Inflatsioon hakkab alanema hiljem, selles on palju inertsi. Samas moodustas veebruari inflatsioonist lõviosa tubakaaktsiisi tõus. Ja toiduainete kallinemine - juust on Lätis 200% kallim kui Saksmaal. Nüüd on Euroopas hinnad langenud ja ka Läti tootjad peavad hindu langetama.

Mai lõpuni näeme siiski veel inflatsiooni kasvu, sest kallinevad küte ja elekter. See on viimane administratiivne hinnatõus - küte kokku 27% ja elekter 40%.

Kas valitsus plaanib veel meetmeid inflatsiooni ohjamiseks?

Nende asjadega peab ettevaatlik olema. Majanduskasv juba aeglustub - ootame tänavu 7,5% SKP kasvu, mis võib tulla ka väiksem, 6%. Laenukraanid on kinni, tarbimine väheneb väga kiiresti. Et kasv liiga järsult ei aeglustuks, on valitsusel vaja majandust mingil määral ergutada. Ühe võimalusena näeme riigihangete ühtlasemat hajutamist. Et kõik ei kuhjuks detsembrisse, võime tuua ka mõned europrojektid ettepoole. Võib-olla kaalume omaosaluse kriteeriumi ümbervaatamist pangalaenude puhul.

Usun, et detsembriks on inflatsioon aeglustunud ca 9,5 protsendile, ehkki aasta keskmine tuleb kõrgem. Palju sõltub välisteguritest - energiavolinik Andris Piebalgs ütles, et naftabarreli hind võib tõusta 200 dollarile. See on tõsine väide.

Mis saab maksudest?

Maksusüsteemi me ei muuda - ettevõtte tulumaks on 15% ja üksikisiku tulumaks 25%. Tõstame maksuvaba miinimumi. Mingeid plaane progressiivsele maksusüsteemile üle minna ei ole, seda räägib opositsioon. Tuleval aastal hakkame kaaluma reinvesteeritud kasumi maksuvabastust, aga sellisel juhul peab kasum olema tõesti investeeritud materiaalsetesse varadesse.

Aktsiisidega jõuame Eestile järele tuleval aastal. Edaspidi teeme Eestiga maksupoliitika alal rohkem koostööd - nii lähedased ja tihedais sidemeis naabrid ei saa erinevat poliitikat ajada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2008, 07:31
Otsi:

Ava täpsem otsing