Hille Tressum • 10. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Aastalõpu majandus oli mõõdukalt jahe

Kogu 2007. aasta sisemajanduse koguprodukt (SKP) püsivhindades oli statistikaameti esialgsetel andmetel 7,1% suurem kui aasta varem.

Lisaks majanduskasvu aeglustumisele on vähenenud ka Eesti kaubavahetus välismaailmaga, teatas statistikaamet.

Eesti suurima metallide ja metallimaakide hulgimüüja Levadia Groupi omaniku Viktor Levada sõnul ei ole mullune impordi ja ekspordi vähenemine tema ettevõtet mõjutanud.

Levada sõnul võib üheks importi aeglustavaks teguriks olla raudtee. "Viimasel ajal teeb Venemaa kõik mis võimalik, et takistada metalli eksporti, mis tuleb läbi Peterburi. Seega oleme sunnitud toormaterjali muretsema Läti kaudu, mis mõjutab ka toote lõpphinda, kuna lisanduvad transpordile minevad suuremad kulutused," rääkis Levada.

Küsimusele, kas ehitusbuumi raugemine on mõjutanud tema ettevõtte käibenumbreid, vastas Levada, et oli selle pärast küll natukene mures. "Meie imestuseks ja õnneks seda ei juhtunud. Meil on siiani palju riiklikke ja tööstusobjekte," sõnas Levada ning lisas, et ta on oma Läti kolleegidelt kuulnud, et neil nii hästi ei läinud, kuna seal on paljud ehitusprojektid külmutatud.

Kiil & Ko ühe omaniku ja riigikogu liikme Jüri Tamme sõnul ei ole mullu aeglustunud import veini maaletooja tööd seganud. Ettevõte käibenumbrid ei ole võrreldes 2006. aastaga langussuunda võtnud. "Mis puudutab importimist, siis ei ole ma siin muresid küll täheldanud," sõnas Tamm.

Tamme sõnul on languse põhjused mujal, nagu näiteks kallinevas veinis, ilmastikus ja konkurentsi vähenemises.

Eesti 2007. aasta majanduskasv oli ELi üks kiirematest, meist kiiremini kasvasid Läti, Slovakkia ja Leedu. Rahandusministeerium ootab 2008. aastal majanduskasvu aeglustumise jätkumist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt