Jaga lugu:

Valvekoerale tuult tiibadesse!

Eile andis ametivande uus õiguskantsler Indrek Teder. Eelmise õiguskantsleri Allar Jõksi lahkumise ümber murti palju piike, kuid nüüd on ta siiski läinud. Jõks jättis Tederile maha kuuma tooli, millele istujat jälgitakse põnevusega: kas jätkab ta sama raevukat võitlust sajapealise poliitlohega Toompeal või paneb padja alla ja suhtub riigiisade pattudesse leebemalt, pigistades vajalikes kohtades kinni silma või ka kaks? Värske ametiga kohanemiseks on Äripäeval härra õiguskantslerile mõned soovitused.

Esiteks ja ennekõike: hoida õiguskantslerite lippu jätkuvalt kõrgel. Ei ole paremat kaitset lehtedes kõlanud kahtluste vastu, et Siim Kallase ja Heiki Kranichi kunagise kaitsjana on Teder Reformierakonna käepikendus. Mitte muutuda hambutuks ja ilmetuks ametnikuks, vaid olla Jõksi sarnane tüütu, kuid kardetud valvekoer, kes õigel hetkel kannast näksab. Tugevast, kuid parasjagu magavast ja ühtlasi nähtamatust koerast ei pruugi Eestile erilist abi olla.

Ilmselt on selleks parim viis jätkata Jõksi tõstatatud teemasid ja algatada ka uusi. Kindlasti ei tohi libistada kalevi ja kohukeste alla parteide rahastamise küsimust. Kui parteid ise teevad seaduse ning siis sellest kõigi võimalike vahenditega mööda nihverdavad, näitavad nad sellega üles lugupidamatust mitte üksnes Eesti riigi ja oma valijate, vaid ka iseenda vastu. Selline käitumine tõestab ju, et parteide sõna midagi ei maksa.

Teiseks tasub võtta kätte Jüri Saare eilne artikkel korruptsioonist ja mõelda: kuidas tuleks Eesti seadusi täiendada, et riigistruktuuridesse ei imbuks kahtlaste kommetega sõpruskonnad? Kui sõbrameeste soosimise ja maksumaksja raha laiali jagamise vastu ei võidelda, ei lõpe ka maadevahetused enne, kui Sõrve ja Narva on vahetusse läinud. Loomulikult ei tohi taluda pistisevõtmist, kuid ka keerulisemad skeemikeerutused ei või igavesti juriidiliselt korrektseiks jääda.

Kolmandaks on Teder ise kinnitanud, et pooldab vaba ühiskonda ning ei näe vajadust laiendada jõustruktuuride võimuvolitusi. Nüüd on tal hea võimalus oma arvamust tegudega väljendada. On arusaadav, et pärast rahutusi igatsevad paljud kõva kätt ja nuuti, ent nuut meeldib inimestele vaid seni, kuni see nende endi turjal ei tantsi.

Tegemist jätkub ja teemasid on palju. Näiteks on Teder lubanud seista hea selle eest, et seadused muutuksid ka tädi Maalile arusaadavaks. Igati tore mõte, praegusi ei mõista lugeda isegi andmekaitse peadirektor.

Soovime Eesti ühiskonna valvekoerale tuult tiibadesse. Kõrgelt on ülevaade parem ja keegi ei ulata haukujat ketti panema.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas