Ei mingit emapalka

11. märts 2008, 07:41

"Carrie, tee uks lahti!" prõmmib mees
nõudlikult uksele. "Üks hetk," hõikab naine ehmunult, kuid meeshääl ei anna
alla. "Carrie, tule otsekohe, mul on sind vaja!"

Carrie Hayes kangestub hirmus, et kohe lööb kolleeg ukse lahti ja saab šokeeriva vaatepildi osaliseks - noor naine ei saa midagi parata, et on parajasti ametis rinnapumbaga. See on osa peatselt pärast lapse sündi tööle naasnud ema igapäevast, kust ei puudu nutuhood kempsus ja pidev ahastus paarikuise tütre lapsehoidja hoolde jätmise pärast.

USA seadus annab emadele 12 nädalat palgata sünnituspuhkust, mille jooksul tööandja on kohustatud hoidma naisele töökohta. Pärast nappi kolme kuud tuleb imikule hooldaja leida ja tööle ilmuda - tuli ka USA avalik-õigusliku ringhäälinguga seotud erafirma Corporation for Public Broadcasting (CPB) projektijuht Carrie Hayesil.

Kuid kui lugeja nüüd arvab, et Hayes on tüüpiline USA töötav ema, siis ta eksib. Ei, too noor naine on igati õnnega koos, mida ta ise ka tänulikult rõhutab.

Esiteks annab mainitud seadus, mis reguleerib perekondlikel ja tervislikel põhjustel töölt ajutist kõrvalejäämist, 12 vaba nädalat vaid neile sünnitajatele, kes töötavad kas riigiametis või kelle firmas on enam kui 50 töötajat - ja CPB vastas viimasele tingimusele. Kuid USA tööministeeriumi andmetel kehtib see seadus vaid kümnendiku erasektori ettevõtete kohta ega kata ligi 40% tööjõudu (viimased andmed pärinevad 2000. aastast).

Teiseks - Hayesil oli kindlustus, mis maksis talle tööst eemal oldud aja jooksul kinni 60% palgast. Selline asi on USAs luksus. Naiste ja perede elamistingimuste parandamisega tegeleva organisatsiooni National Partnership poliitikaanalüütik Steffany Stern kinnitab, et vaid vähem kui kümnendik lapse saanud vanematest saab töölt ajutiselt kõrvale jäädes mingit hüvitist.

See tähendab, et paljud naised ei saa endale lubada isegi seadusega tagatud 12nädalast emapuhkust. Tööministeeriumi andmetel ei tee 78% neist, kes vajadusest hoolimata edasi töötavad, pausi just raha pärast. Steffany Sterni kinnitusel langevad paljud naised pärast sünnitamist vaesusse või on sunnitud võtma lisalaenu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. March 2008, 08:51
Otsi:

Ava täpsem otsing