Piret Reiljan • 11. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Eesti Post tegi Express Postile hea pakkumise

Kui veel kuu aega tagasi rääkisid Express Posti omanikud, et konkurendi Eesti Postiga tuleviku kohta ühine nägemus puudub ja mõlemad firmad jätkavad võistlust turu pärast, siis eile teatas Ekspress Grupp, et võttis vastu Eesti Posti ettepaneku alustada osaluse müügi üle läbirääkimisi.

"Seni ei olnud tõesti võimalik müük päevakorral. Meelemuutuse tõid kaasa arvestatav pakkumine ja viimastel kuudel tekkinud usk, et Eesti Post suudab meile pakkuda piisava kvaliteediga teenust," sõnas Ekspress Grupi jurist Ülar Maapalu. Firma suuromanikult Hans H. Luigelt eile kommentaari saada ei õnnestunud.

Läbirääkimistel tõotab dikteerija rolli võtta just Express Post, kuna Maapalu sõnul on terve rida tingimusi, milleta tehinguni kindlasti ei jõuta. "Express Post peaks vähemalt paariks aastaks jääma eraldiseisvaks üksuseks, et selle tegevus ja käekäik oleksid meile läbipaistvad. Nõukokku jääksime samuti oma nõu ja jõuga sisse," märkis Maapalu. Ta lisas, et lepingusse tuleb panna ka konkreetsed valemid, mille järgi on Eesti Postil õigus perioodika kojukande hindu tõsta.

Ka Eesti Meedia juht Mart Kadastik toonitas, et Eesti Postile esitatakse hulk nõudmisi.

"Raha me selle tehinguga teenima ei lähe, kaugel sellest. Nõuame hulga garantiisid, eks näis, kas nad suudavad neid pakkuda," tõdes Kadastik.

Ta lisas, et kuna just Eesti Posti suutmatuse tõttu pakkuda varajast ajalehtede kojukannet iseseisev Express Post loodigi, nõutakse läbirääkimistel vastaspoolelt vastuseid paljudele küsimustele.

Ka Eesti Posti nõukogu esimees Meelis Atonen meenutas, et omal ajal ei olnud Eesti Post piisavalt kohanemisvõimeline.

"Loodame, et Eesti Post saab praegu selle ülesandega paremini hakkama. Ühe võrgu ülalpidamine on kahtlemata odavam," rääkis Atonen.

Tehingu maksumusest osapooled ei iitsatanud. "Kuna tegemist ei ole olulise võõrandamisega Tallinna börsi reglemendi tähenduses, siis ei avalikustata tehingu hinda," teatas Ekspress Grupp eilses pressiteates.

Küsimusele, kust viimastel aastatel kahjumis vaevelnud Eesti Post tehingu jaoks raha muretseb, vastas Atonen, et see on juba tuleviku küsimus. "Eesti Posti võime seda tehingut finantseerida on täiesti olemas. Vajadusel saame selleks ka laenu võtta," sõnas ta.

Kui kiiresti konkurendi ostmine Eesti Posti kasuminumbriteni aitaks, ei osanud Atonen veel arvata. "Kõik sõltub hinnast, mis on praegu veel kokku leppimata," teatas ta.

Tehingu teostamiseks on vaja osapoolte nõukogude heakskiitu ja konkurentsiameti nõusolekut. Konkurentsiameti osakonnajuhi Kristel Rõõmusaare sõnul kuulub selline tehing konkurentsiseaduse alusel kontrollimisele. Koondumise teate esitamisest alates on konkurentsiametil aega otsuse tegemiseks 30 kalendripäeva kuni neli kuud.

Esialgu Eesti Posti ja Express Posti kohtumiste osas kriitiline olnud konkurentsiamet leebus pärast Eesti Posti nõukogu liikme Meelis Atoneni telefonikõnet.

Kuu aega tagasi kirjutas Äripäev, et Eesti Posti ja Express Posti juhid on kohtunud ja muu hulgas arutanud, kuidas jagada omavahel postiturgu pärast selle avanemist tuleval aastal.

Konkurentsiamet oli esmalt kõnealuste kohtumiste suhtes ülikriitiline ja ütles, et osapooled liiguvad kriminaalmenetluse kursil.

Juba päev hiljem teatas konkurentsiamet, et Eesti Posti ja Express Posti läbirääkimisi uurima ei hakata, kuna Eesti Posti nõukogu esimees, tuntud reformierakondlane Meelis Atonen helistas ametisse ja seletas kohtumiste sisu kenasti lahti.

Atonen kinnitas Äripäevale, et kohtumiste selgitamiseks konkurentsiametile helistamine ei ole mingil juhul telefoniõigus, vaid seadusekuuleka kodaniku ja ettevõtte nõukogu esimehe loomulik käitumine.

Üllatus ei ole mitte selles, et Eesti Post tahab osta, vaid selles, et Express Post tahab müüa.

See on minu jaoks täielik üllatus. Express Post on äri, mida minu nägemuse kohaselt oleks võimalik väheste vahenditega efektiivselt veelgi kasvatada. Express Post on aastate vältel oma kandes olevatele väljaannetele taganud kvaliteedi ja kiiruse. Et väljaanne nüüd endaga seotud kandefirmast loobub ning kande hinna ja kvaliteedi kellegi teise meelevalda annab, ei tundu mulle esmapilgul loogiline.

Mis selle tehingu ajend ja maksumus on, see on praegu muidugi "Kuuma hinna" küsimus ja vastata ma sellele ei oska, pole mõelnud. Olen alati arvanud, et Ekspress Grupp ei müü Express Posti ära, sest on siiani andnud ja annab ka nüüd väljaannetele sõltumatuse Eesti Postist, kes on olnud sellel turul pigem järelejooksja rollis. See on sisuliselt sama, kui Ekspress Grupp võtaks kätte ja müüks ära oma trükikoja ja satuks trükihindade ehk siis praeguses situatsioonis kojukandehindade ja kvaliteediga kellegi teise meelevalda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt