Millised on Tallinna võimalused saada konverentsikeskuseks?

Hando Sinisalu 12. märts 2008, 00:00

Lennuühendus pärsib konverentsiturismi arengut. Lennujaam ja odav ning soodne lennuühendus on konverentsituristi jaoks määrava tähtsusega.

Konverentsiturismiks võib nimetada nii tuhandepealise massi kogunemist ühele suurkonverentsile kui ka tosina inimese kogunemist firma regioonikoosolekule.

Oma töös rahvusvahelise konverentse korraldava ettevõtte juhina tuleb mul kokku puutuda selle skaala mõlema otsaga, seega võin vahendada oma praktilisi kogemusi Tallinna kui konverentsiturismi sihtkoha osas. Korraldame regulaarseid oma tiimi ülebaltikumilisi koosolekuid ja enamasti on nende toimumispaigaks Riia, mitte Tallinn. Põhjus on lihtne: Riiga saab Eestist ja Leedust sõita auto või bussiga. Tallinnasse peaksid aga leedukad lennukiga tulema.

Kuni viimase ajani olid Vilniuse ja Tallinna vahelised lennuühendused mõttetult kallid. Aga õnneks tuli mängu lennufirmade vaheline konkurents ja praegu on Vilniusest Tallinna lendamine sama odav kui bussipilet. Seega on Tallinn ülebaltikumiliste koosolekute ja konverentside toimumiskohana (vähemalt hetkel) väga heas kirjas. Mis saab aga siis, kui näiteks Estonian Air või FlyLAL otsustavad hinnasõjas taanduda? Sellisest olukorrast võidab jälle Riia!

Tallinna kui Baltikumi keskuse jaoks on elulise tähtsusega odavad Vilniuse lennupiletid. See on nii oluline asi, et odavat lennuühenduse olemasolu peaks kas Eesti riik või Tallinna linn toetama!

Kas Tallinnas on hea korraldada rahvusvahelist suurkonverentsi? Praegu on vastus kahjuks eitav. Loomulikult on Tallinnas võimalik suurt konverentsi korraldada, aga see ei ole mugav. Esimene põhjus on sobivate ruumide puudumine. Näiteks viiesajale või rohkemale inimesele mõeldud konverentsi korraldamiseks sobivaid ruume siin ei leidu (kui kontserdisaalid kõrvale jätta).

Teine oluline põhjus on lennuühenduste puudulikkus. Jääme siin selgelt alla nii lähinaabritele Helsinkile ja Riiale, rääkimata Kesk- ja Ida- Euroopa keskustest Prahast või Budapestist.

Kolmas teema on sihtkoha atraktiivsus. Suured konverentsid toimuvad tavaliselt kas hea kliima ja tähtsate turismiatraktsioonidega piirkonnas (Las Vegas, Orlando, Cannes) või suurlinnades (Hong Kong, London, New York). Nende kolme faktori koosmõju saabki määravaks, eraldi võetuna saab ka puudustest üle (näiteks Cannes'i pole kuigi head lennuühendused). Seega jääb üle ainult üks tee, kuidas Tallinnasse rahvusvahelisi konverentse tuua. Selleks on siinsete inimeste suur tahtmine ja leidlikkus, ideed.

Kui on hea idee, saab seda teostada ka olude kiuste. Heaks näiteks on Kesk-Euroopa suurim reklaamifestival Golden Drum, mida peetakse Sloveenia väikelinnas Portorozis. Lähim lennujaam Ljubljanas on veel väiksem kui Tallinna oma, konverentsiruumid on seal üsna keskmisel tasemel ja oktoobrikuus on ka Aadria mere ääres vihmane. Unikaalne reklaamifestival toob igal aastal kokku tuhandeid delegaate üle Euroopa.

Parim asi, mis Tallinnaga juhtuda saaks, oleks soodsa hinnaga otseühendused Frankfurti ja Viini. See looks eeltingimused Tallinna saamisel nn uue Euroopa ärikeskuseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing