Superkasulik firmamüük

Agnes Ojala 12. märts 2008, 00:00

Hein ei olnud nõus aripaev.ee-le ettevõtte müügihinda avalikustama, kuid ütles rahulolevalt, et tegemist oli parima tootlusega tehinguga.

"Leppisime kokku, et ei ütle numbreid välja, aga hind jäi Delfile alla ja oli CV Keskuse omast kõrgem. Seega oli tegu Eesti suuruselt teise internetiportaalide müügitehinguga. Oli selline mõnus tehing," rääkis Moonfish Media asutaja ja nõukogu liige Hein. "Tootluse poolest aga oli tegu Eesti parima tulemusega. Teenisime sellest 300kordse hinna."

Heina sõnul müüsid osaluse firmast kõik senised omanikud võrdselt. Lõhmus, Haavel & Viisemanni käes oli enne müüki Moonfishist 46,5%, Justkulli ja Kakssada Kakskümmend Volti käes võrdselt 26,75%. Samas lisas ta, et see ei ole kuigi tähtis, kuna niikuinii läheb 3-4 aasta jooksul firma Tradus Limitedile täielikult üle.

"Ma nüüd täpselt ei teagi, kas nad on kohustatud firma ära ostma või on neil vaid selline võimalus. Leping oli väga keeruline ja kõiksugustele paberitele sai umbes 1600 allkirja antud," märkis Hein, kelle sõnul läks tehingu sõlmimiseks aega üle poole aasta. "Alustasime eelmise aasta augustis."

Hein lisas, et portaalid on seni väga häid tulemusi näidanud. Peamiseks tuluallikaks peab ta ostjaile edaspidi Leedu kaht kinnisvaraportaali aruodas.lt ja edomus.lt ning ülisuurt üldkuulutuste portaali skelbiu.lt. Viimane on Heina hinnangul suurem kui kõik ettevõtte siinsed portaalid. Ka on kinnisvaraportaalidest esimene aruodas.lt Leedu suurim omataoline.

Eesti internetimeediafirma Moonfish Media 51% osaluse ostnud Tradus Limitedi investorsuhete juht Alison Cabot ütles, et teise poole ost sõltub majandustulemustest.

"Tahaksime teise poole ka välja osta. See on meie eelistatav strateegia, kuid kõik sõltub tulemustest," märkis Cabot.

Tema sõnul on Tradus üldiselt ostu ja tehingu sõlmimise käiguga rahul. "Ostsime kasumliku äri. Läbirääkimised kestsid mõned kuud ja sujusid väga hästi," ütles ta.

Moonfish on Traduse jaoks siinsel turul oluline hüppelaud. "Moonfishi näol on meil hea algus oma tegevust veelgi laiendada. Keskendume e-kaubandusele ja ettevõtte ostuga saime väga laia platvormi," lisas ta, öeldes, et aktiivselt praegu küll ringi ei vaadata, kuid häid pakkumisi jälgitakse ikka.

Ettevõtet jäävad juhtima Eesti senised juhid. "Usume juhtkonda. Nad tunnevad kohalikku turgu ja äri, mistõttu nad jätkavad tegevust," lausu Cabot.

Marko Veerberk, City24 Läänemere regiooni juhataja
Suuremat pilti vaadates ma ei näe, et tegemist on olulise muudatusega. Balti internetimaastikul on sellised arengud juba mõnda aega toimunud - paljud juhtivad portaalid kuuluvad suurtesse rahvusvahelistesse meediagruppidesse, kellel on online-äri kohta selged strateegilised suunad.

Konkureerime ka Traduse gruppi kuuluva kinnisvaraportaaliga, aga me ei näe, et peaksime selle tehingu tõttu oma strateegias midagi muutma.

Tehingu mahu osas ma spekuleerima ei hakka, aga kindlasti oli tehing senistele omanikele väga kasulik.

Ville Jehe, Delfi juhatuse esimees
Kuidas see tehing praegust online-meediat mõjutab, oleneb sellest, mida uus omanik siin turul veel teha plaanib. Kui jääb opereerima olemasolevaid portaale, siis palju ei muutu. Pealegi on tegu pigem "kuulutuselehtede" turuga, mis online-ajakirjandust ei mõjuta.

Ei usu, et oleks võimalik täpselt öelda, mitmekümne- või -sajakordne oli Delfi tootlus MicroLinki jaoks, aga selge see, et enamiku edukate projektide jaoks on see sadu kordi. Internetitööstuses õnnestuvad vaid üksikud asjad ja nende tootlused peavad katma ka kõik ebaõnnestumised.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:24

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing