Börsikommentaar: USA aktsiaturgudel suur rõõmupäev

12. märts 2008, 10:11

USA ja teiste keskpankade 200 miljardi
dollari suurune rahasüst põhjustas USA aktsiaturgudel viie aasta suurima
hinnaralli.

Dow Jonesi tööstuskeskmine hüppas 3,6 protsenti 12156,81 punktini. Tegemist on maailma enimjälgitava aktsia suurima päevase tõusuga alates 2003. aasta märtsist. Peamiselt tehnoloogasektori aktsiate hinnaliikumist peegeldavale Nasdaqi koondindeksile lisandus neli protsenti ning S P 500 indeksile 3,7 protsenti.

The Wall Street Journal kirjutab täna, et USA keskpank hakkas eilset aktsiooni ette valmistama juba eelmisel nädalal, mil krediidikriis süvenes üsna tugevasti. Viimased detailid täpsustati koos teiste keskpankuritega pühapäeval Šveitsis, kui toimus Rahvusvahelise Arvelduspanga (BIS) koosolek. USA Föderaalreservi vabaturu komitee korraldas esmaspäeva öösel poolteist tundi kestnud videokonverentsi, kus nõukogu kinnitas ettepandavad meetmed.

Tegemist ei olnud vastusega dollaridefitsiidile, vaid faktile, et finantsinstitutsioonid ei saanud enam kusagilt laenu. Majanduslik olukord oli muutunud nii kehvaks, aga baasintresside erakorralist alandamist, nagu ennustas nädala alguses investeerimispank Goldman Sachs, väga lahtise käega teha ei saanud, sest see võib kiirendada niigi kõrget inflatsiooni.

Peamiselt finantssektori abistamiseks mõeldud rahasüst mõjuski kõige kosutavamalt just sellele sektorile. S P 500 finantssektori indeks tegi üheks aasta suurima tõusu, kirjutab Bloomberg. Muljetavaldavad olid ka terve rea panga- ja finantsettevõtte aktsiate hinnatõusud. Tõsi, paljud suuremad tõusjad olid ka aasta algusega võrreldes märkimisäärselt kukkunud.

The Wall Street Journal tegi väikese kokkuvõtte suurematest tõusjatest eile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. March 2008, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing