Suur läbimurre biokütuste tehnoloogias: täna prügi, homme etanool

12. märts 2008, 11:38

USA teadlaste uurimistöö järvest leitud
bakteriga viis uue tehnoloogia väljatöötamiseni, mis võimaldab suurtest
kogustest taimset päritolu jäätmetest valmistada kiiresti etanooli ja teisi
alternatiive naftale.

Marylandi ülikooli rakubioloogia ja molekulaargeneetika professorite Steve Hutchesoni ja Ron Weineri loodud meetod pani aluse biokütuseettevõttele Zymetis. "Zymetise uus tehnoloogia muudab odava etanooli tootmise reaalsuseks. Tooraineks oleksid jäätmed. Sellest võidaksid kõik, nii inimesed kui ka keskkond,” ütles Marylandi ülikooli president C. D. Mote.

Uue tehnoloogia abil saab etanooli ja teisi biokütuseid teha paljudest erinevatest taimedest ning taimejäätmetest, mis oleksid tselluloosi allikaks. Sobivad ka paberipraht, pruulimisjäätmed ning põllumajandusjäägid – õled, maisitõlvikud, aganad ning hein, kirjutas Science Daily.

Zymetise meetodil võiks hinnanguliselt toota 280 miljardit liitrit süsinikuneutraalset etanooli aastas.

Zymetise protsessi saladuseks on Chesapeake’i lahe soos leiduv bakter S. degradans. Hutcheson avastas, et bakteril on ensüüm, mis lõhustab taimse materjali kiiresti suhkruks, millest seejärel saab toota biokütust.

Zymetise teadlased ei suutnud küll bakterit loodusest teistkordselt leida, kuid nad avastasid võimaluse bakteri ensüümi laboris tootmiseks. Tulemuseks oli kunstlik ensüüm Ethazyme, mis lagundab tugevaid tselluloosist rakukesti ning muudab kogu taimse materjali biokütuste tootmiseks sobivateks suhkruteks üheainsa sammuga ning oluliselt odavamalt ja vähemate kemikaalide abil kui praegused meetodid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. March 2008, 11:37
Otsi:

Ava täpsem otsing