ÄP fototoimetus • 12. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kuidas minister maaelu edendab

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi tahab, et omavalitsused saaksid võimaluse edendada kohalikku elu. Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi usub, et seni pole neil selleks võimalust olnud. Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi on lahke mees ja tahab neile ise võimaluse anda. Selle nimel on ta valmis kas või riigi maa omavalitsustele poolmuidu maha müüma.

Seepeale ilmuvad omavalitsuste uste taha kui võluvitsakese väel järjekorrad noortest tublidest tööinimestest, kes tahavad hommepäev maale elama ja elu edendama asuda. Neil on piisavalt raha, et ehitada endale maja, ainult maa jaoks napib pisut. Ja just sel kohal ulatabki südamlik ja tore minister noortele helde abikäe.

Otsisime toimetusest inimest, kes odava maatüki nimel saekaatrisse tööle minema nõustuks. Ei leidnud. See näitab, et linnas elavad siidikäpad maatööle üldiselt ei kipu. Linnarahvas kolib viimasel ajal maale küll, kuid sel juhul nad kas varuvad endale suurema auto, millega peret iga päeva linna vahet vedada, või loodavad kaugtöö peale - ja tõenäoliselt käivad oma kultuurivajadusi rahuldamas ning seltsielu elamas ikkagi linnas. Maal on aga töökätest niigi kogu aeg puudus. Ettevõtjad kurdavad, kui raske on leida asjalikku töömeest.

See tähendab, et ka maal ei järgne odava maa pakkumisele tõenäoliselt suuremat migratsioonilainet. Ja ega inimeste ühest vallast teise tõstmine midagi lahendakski. Mis sest omavalitsustele sokutatud maast siis saab? Paremal juhul teenimisvõimalus omavalitsustele, halvemal juhul järjekordne kingitus sõpruskondlike mängude harrastajatele.

Vallavanem Kalev soovitab müüa lahmakas põllupealset peagi valda kolivale noorele perele, kelle perepead Antsu ta juhtumisi kooliajast tunneb ning igati korralikuks inimeseks pidada võib. Volikogu esimees Jüri on Antsuga samas erakonnas ning toetab samuti ettepanekut.

Noore pere uue elu planeerimine võtab aega ja raha, aga üks on kindel: kui krunt järelemõtlemisel ikkagi pisut suureks osutub, tuleb ta tükeldada. Õnneks on Antsul puhtjuhuslikult väike kinnisvarabüroo, tema sõbral Peetril aga vahva ehitusfirma. Inimesi tuleb ju aidata!

Mingil hetkel otsustavad ka Jüri ja Kalev uue eluaseme kasuks ning kuna nad on korralikud ja tuntud inimesed, müüakse neile majad igati soodsatel tingimustel. Kui nad jõuavad lõpuks siiski arusaamisele, et vana eluase on veel täitsa kõbus ja kõlbab kasutada, saab uue maja müügist ikkagi väikese kopika. Tänapäeval on ju elu kallis ja iga sent kulub perele marjaks ära. Raha eest teeb Kalev sauna, mis ühiselt sisse õnnistatakse.

Ainult et see rõõm jääb neil ära, kuna selle aja peale on austatud härra ehitusminister kindlasti valmis eelmise valitsuse mälestuse nimel vanduma, et Eestis pole kunagi ühtki sellist lugu juhtunud ega hakkagi iial juhtuma. Ja ühtki Kalevi-nimelist vallavanemat pole meil ka.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt